29 września 2020 roku odbyła się konferencja online „Kultura pamięci. 100-lecie Jana Pawła II”. Organizatorem było Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – Biuro regionalne w Częstochowie, ze względu na jego badania nad związkami wyznaniowymi i ich wpływem na rozwój polskiej wsi, miał przyjemność być uczestnikiem tego wydarzenia.

Wygłoszonych zostało osiem prelekcji przez prowadzących z Francji, Włoch, Hiszpanii i Polski. Mówili oni o znaczeniu pontyfikatu Jana Pawła II i jego wpływie na kulturę, politykę i religie. Pani prof. Dominika Żukowska-Gardzińska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęła spotkanie wykładem pt. “Kultura i pamięć jako idee Jana Pawła II – wprowadzenie do zagadnienia”. Zwróciła w nim uwagę na książkę „Pamięć i tożsamość”. Papież rozważał w niej, że tylko człowiek ma możliwość oceny swojej historii. Dlatego jesteśmy zobowiązani analizować i kultywować naszą tradycję dla przyszłych i obecnych pokoleń. Słowa następnych prelegentów tylko potwierdzały tę tezę. W swoim wystąpieniu o „Potrzebie pamięci w dobie kultury masowej i sekularyzacji” prof. Silvano Petrosino z Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie, mówił o podejściu do czasu w dobie postmodernizmu. Z jego badań kultury masowej wynika, że społeczeństwo osiągnąwszy pewien stopień egzaltacji nad otaczającą go rzeczywistością, odebrało sobie bardzo wiele ze swojego dziedzictwa, które jest nieoderwalną częścią jego tożsamości.

„Człowiek nie jest przedmiotem procesu dziejów, ale jest jego współtwórcą” – w kolejnym wykładzie cytuje słowa Jana Pawła II prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Obowiązkiem człowieka jest przyjęcie swojego dziedzictwa i nie zwątpienie w jego wartość, wyjaśniał historyk. Prof. Massimiliano Signifredi z Uniwersytetu Roma Tre z Włoch przestrzegał przed tym, jakie zagrożenia płyną z braku poszanowania tradycji i historii. Według niego dziedzictwo niezrozumiałe zostanie zniekształcone, a w konsekwencji zapomniane. Profesor podkreślał, jak w swoich przesłaniach Jan Paweł II potrafił wyjątkowo trafnie identyfikować problemy różnorodnych grup społecznych we Włoszech. Dzięki temu jego ewangelizacja była wyjątkowo skuteczna. Działania Karola Wojtyły miały charakter glokalny, ponieważ jego homilie i kazania były równie wiarygodne dla lokalnej i globalnej społeczności.

Organizacja konferencji nie jest jedynym obszarem działań Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarze zachęcali, np. do odwiedzenia stworzonej przez siebie strony internetowej: jp2online.pl, która gromadzi wiele materiałów archiwalnych, fotografii, dokumentów i multimediów związanych z działalnością Ojca Świętego.

Wydarzenie to było nie tylko wyrazem szacunku dla spuścizny Jana Pawła II. Wiele uwagi poświęcono wartości pracy naukowej, paseizmowi oraz znaczeniu kultury w rozwoju świeckim i duchowym. Dla Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – Biura regionalnego w Częstochowie wartości i problemy, które były obszarem badawczym konferencji, są wyjątkowo bliskie. Chętnie będziemy wspierać i uczestniczyć w kolejnych tego typu projektach.

Tekst. P. Zasada