25 lipca w ogródku i na dziedzińcu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyło się spotkanie z kulturą ludową. Warszawiaków swoimi pysznymi regionalnymi potrawami częstowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich, wzrok przyciągały piękne, kolorowe wyroby twórców ludowych, a uszy cieszyły dźwięki tradycyjnej muzyki. Było to pierwsze wydarzenie z cyklu kilku imprez planowanych przez Instytut w tym sezonie.

 Od momentu powstania, jednym z głównych celów statutowych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest pokazywanie mieszkańcom miasta piękna i wartości kultury ludowej. Ten cel przyświecał także minionemu wydarzeniu – pierwszej odsłonie „Sceny Letniej”. Tradycję kulinarną przypominały panie z KGW „Orzechowe Babeczki” i „Wieszkowianki” – ich stoiska przyciągały zapachami i różnorodnością proponowanych potraw. Twórcy ludowi prezentowali przeróżne wyroby pokazując umiejętności, które wielu osobom wydają się zapomniane. Dzieci miały okazję nie tylko poznać różne tradycyjne zajęcia, ale także spróbować swoich sił w niektórych dziedzinach rzemiosła ludowego. Wisienką na torcie były występy, które odbywały się w pięknych okolicznościach przyrody, na scenie ustawionej w ogródku Instytutu.

Jak to często bywa podczas imprez organizowanych przez NIKiDW, widzowie i słuchacze mieli szansę odbyć nie tylko kulinarną, ale i muzyczną podróż po różnych zakątkach naszego kraju. Jako pierwszy przed publicznością zaprezentował się Zespół „Świteź” z Węglina. Grupa złożona z młodych osób podzieliła się z widzami swoją fascynacją zwyczajami i tradycjami ludowymi prezentując widowisko sobótkowe. Krótko potem nastąpiła wymiana pokoleń i na scenie stanęli muzycy z Kapeli Jana Kmity z Przystałowic Małych, z Ziemi Radomskiej. Kapela będąca laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga nie tylko zagrała na głównej scenie, ale zaprezentowała się także przechodniom spacerującym po Krakowskim Przedmieściu. Dźwięki granej przez nich muzyki znalazły wielu sympatyków i sprawiły, że chodnik na krótki czas zamienił się w parkiet taneczny. Wisienką na tym muzycznym torcie był występ Kapeli Dudziarskiej „Koźlary” ze Stęszewa w Wielkopolsce prowadzonej przez kolejnego laureata Nagrody im. Oskara Kolberga Romualda Jędraszaka. Tym razem słuchacze nie tylko mogli cieszyć uszy muzyką graną na tradycyjnych instrumentach, ale także dowiedzieć się dużo o historii dud wielkopolskich i folklorze tego regionu.

Już dziś zapraszamy na kolejną odsłonę „Sceny Letniej” w NIKiDW 14 sierpnia!! A tymczasem, w oczekiwaniu na to wydarzenie, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z 25 lipca!

 

Fot. Z archiwum NIKiDW