![](https://archiwum.nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/09/DSC01252-960x590.jpg)
Kobiety – siłą polskiej wsi!
Współczesne mieszkanki polskiej wsi odgrywają bardzo ważną rolę w życiu społeczności lokalnej. Identyfikują się z życiem na wsi, są połączone więzami ze swoim środowiskiem, łączą elementy tradycji z nowoczesnością. Na całym świecie podkreśla się ich wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz zwiększanie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. 15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich
Zgodnie z doniesieniami Banku Światowego, kobiety stanowią niemal połowę rolników na świecie, a więc odgrywają bardzo dużą rolę w wyżywieniu całego świata. Zajmują się uprawą roślin i hodowlą zwierząt, zapewniają żywność, wodę i opał dla swoich rodzin, opiekują się dziećmi, osobami starszymi i chorymi. Niejednokrotnie prowadzą również działalność pozarolniczą, dzięki której zyskują dodatkowe fundusze na rozwój swoich gospodarstw. Ich praca w dużej mierze wpływa na osiągnięcie dobrobytu na szczeblu lokalnym i narodowym.
W naszym kraju mamy szczególne powody do dumy, ponieważ nasze polskie gospodynie są coraz bardziej aktywne i zaangażowane w życie swoich miejscowości. Kobiety na wsiach są ostoją tradycji i motorem postępu. Są cichymi bohaterkami naszych czasów. Sięgają po dodatkowe role – są sołtyskami, działaczkami kół, prezeskami stowarzyszeń, fundacji, a jednocześnie wypełniają swoje obowiązki domowe i zawodowe. Dzięki perfekcyjnej organizacji, niekiedy kosztem własnego czasu wolego, podejmują te dodatkowe zadania, by zrobić coś dobrego dla mieszkańców swojej wsi.
![](https://nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2022/08/20220813-DSC06112-scaled.jpg)
Obecnie swój wielki renesans przeżywają koła gospodyń wiejskich. Ich członkinie wkładają mnóstwo energii i serca w rozwój lokalnej społeczności, starając się by podejmowane przez nie działania były odzwierciedleniem aktualnych potrzeb mieszkańców. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu organizowane są uroczyste obchody Dnia Matki, Dnia Dziecka, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Seniora, spotkania opłatkowe, kuligi, zabawy andrzejkowe i karnawałowe. Angażują się również w różnego rodzaju akcje charytatywne oraz pozyskują środki nie tylko na rzecz swojego koła, ale i dla całej społeczności lokalnej. Głównym motywem ich działania jest aktywizacja kobiet, integracja mieszkańców i rozwój ich „małej ojczyzny”. Do realizowanych przedsięwzięć chętnie zapraszają reprezentantów młodego pokolenia.
Bardzo często członkinie kół gospodyń wiejskich są głównymi animatorkami życia kulturalnego swojej wsi. Jest dla nich naturalne, że w miejscu, gdzie nie ma Domu Kultury to one spełniają tę rolę. W organizowanych przez nie świetlicach, dzieci i młodzież mają okazję do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu oraz realizacji swoich zainteresowań. Świetlice w pewnym stopniu rekompensują najmłodszym brak szkoły czy biblioteki. Wiele z nich jest wyposażonych w pomoce naukowe i podręczniki, więc dzieci z powodzeniem mogą przygotowywać się w nich do zajęć szkolnych.
W celu kultywowania tradycji gastronomicznych i promowania regionalnych potraw koła gospodyń wiejskich często biorą udział konkursach kulinarnych, gdzie prezentują własnoręcznie przygotowane specjały, wykonane według starych receptur ich babć i matek. Przygotowane przez siebie smakołyki rozpowszechniają także na festynach, jarmarkach i innych uroczystościach lokalnych.
![](https://nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2022/07/7Y5A1208-scaled.jpg)
Innym obszarem działań Kół Gospodyń Wiejskich jest przywracanie i pielęgnacja lokalnych obrzędów, sztuki ludowej. Członkinie zrzeszone w tych organizacjach to bardzo często specjalistki z zakresu tworzenia tradycyjnych wyrobów rękodzielniczych – wieńców dożynkowych, palm wielkanocnych, wyrobów koronkarskich, hafciarskich, wycinankarskich. Swoimi umiejętnościami chętnie dzielą się z najmłodszymi na rozmaitych kursach czy warsztatach artystycznych.
Współczesne mieszkanki wsi to kobiety nowoczesne, kreatywne, ambitne. Same o sobie mówią, że są kobietami XXI wieku i nie boją się nowych wyzwań. Starają się wprowadzać na wieś aktualnie obowiązujące trendy. Zapraszają, więc specjalistów z różnych dziedzin, organizują pokazy kulinarne, kosmetyczne i fryzjerskie. Żeby zmotywować mieszkańców do dbania o własne otoczenie zachęcają do udziału w konkursach na najładniejszy ogródek czy gospodarstwo ekologiczne. Współczesne gospodynie są otwarte na innowacje i chętnie się dokształcają. Uczestniczą w wielu kursach i szkoleniach. Zdobywają sponsorów, zabiegają o przyznanie funduszy na realizację zaplanowanych przedsięwzięć. W swoich działaniach często kładą nacisk na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczym, popularyzowanie przedsiębiorczości – rękodzieła, agroturystyki czy drobnych usług – inicjatyw, które w przyszłości mogą przyczynić się do poprawy warunków finansowych gospodarstw wiejskich oraz zwiększania efektywności i wykorzystywania posiadanych zasobów.
Jak podkreślają członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, uczestnictwo w spotkaniach kobiet to również odskocznia od codziennych obowiązków. To czas na wymianę doświadczeń, plotki, zabawę i integrację. Panie są dla siebie wsparciem, pomagają sobie, mogą na siebie liczyć. A to chyba najważniejsze…
Kobiety niezaprzeczalnie odgrywają kluczową rolę w społecznościach wiejskich. Spełniają się w wielu dziedzinach życia – rodzinnym, zawodowym i społecznym. Jednak nie we wszystkich krajach ich wysiłek jest dostatecznie doceniany. Warto więc zadbać o wzmocnienie pozycji pań, zapewnienie im godnych warunków życia i bezpieczeństwa.
Tekst: Joanna Radziewicz
Fot. z arch. NIKiDW.
Źródła:
Ziemacki J., Być kobietą na wsi. Wysokie Obcasy dodatek do Gazety Wyborczej, z dnia 20.09.2014.
http://kolkarolnicze.eu
http://kobietynawsi.pl