Jarmark Wielkanocny w Instytucie
Zgodnie z zapowiedzią, 2 kwietnia w Niedziele Palmową, w siedzibie NIKiDW odbył się tradycyjny Jarmark Wielkanocny. Stragany i stoiska uginały się pod pysznymi potrawami i kolorowym rękodziełem twórców ludowych. Mimo, że pogoda nie dopisała, to gości było nadspodziewanie dużo.
Początek wydarzenia planowaliśmy na godzinę 12.00, ale pierwsi zwiedzający pojawili się już kilkadziesiąt minut wcześniej. Ze względu na chłód i wilgoć szczególnym powodzeniem cieszyły się wszystkie potrawy podawane na gorąco. Żurek, świeżo smażone racuchy i pierogi prosto z patelni dosłownie znikały ze straganów. Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się słodycze i ciasta wielkanocne. U progu Wielkiego Tygodnia można było nabyć tradycyjnie wyrabiane wędliny, sery i miody.
Zadowoleni byli też wszyscy, którzy przyszli na Jarmark w poszukiwaniu oryginalnych ozdób na wielkanocne stoły. Stroiki, kompozycje roślinne, „małe ogrody” zamknięte w sojach, obrusy, makaty, ozdobne chodniki i wszelkiego rodzaju wyroby tkane – wszystko to, a nawet więcej, oferowali zaproszeni przez nas twórcy ludowi. Doskonałym uzupełnieniem świątecznej zastawy stołowej z pewnością była pięknie zdobiona tradycyjna ceramika z Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich z Bolimowa. Można też było podziwiać oryginalne opolskie kroszonki w wykonaniu stypendystki programu „Mistrz-Uczeń” NIKiDW, Karoliny Sówki.
W Sali im. Marii Skłodowskiej-Curie odbywały się warsztaty rękodzielnicze. Przy jednym stole mistrz Tadeusz Pięta uczył adeptów wyplatania koszy z wikliny, w sam raz na wielkanocne jaja i pisanki. Drugi warsztat prowadzony przez panią Halinę Witkowską dotyczył starej sztuki zdobienia jaj/wydmuszek za pomocą sitowia i kolorowej włóczki.
Dla naszych gości zaśpiewały i zagrały dwa zespoły. Jako pierwsze wystąpiły panie z grupy śpiewaczej „Akademia Tradycji” z Trójmiasta, które zaprezentowały bardzo bogaty repertuar. Jego różnorodność bierze się z tego, że każda z członkiń zespołu pochodzi z innego regionu Polski wraz z jego tradycją muzyczną. Na zakończenie Jarmarku wystąpiła żywiołowa Kapela Ciekoty z wiązanką melodii i piosenek z rejonu Gór Świętokrzyskich.
Gorącą atmosferę Jarmarku można podziwiać w poniższej galerii zdjęć.
tekst i zdjęcia: Rafał Karpiński