
Sabałowe Bajania już po raz 57.
Już w najbliższą środę (12 lipca 2023) rozpocznie się Festiwal Folkloru Polskiego 57. Sabałowe Bajania. Chociaż zmienił się termin Festiwalu – nie zmieniła się jego istota – to trwające trzy dni przesłuchania konkursowe gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych, którzy przyjeżdżają do Bukowiny Tatrzańskiej z całej Polski. Zmaganiom tym towarzyszyć będzie szereg atrakcji: wystawa i kiermasz sztuki ludowej, wieczorne koncerty zespołów regionalnych i folkowych, zawody strzeleckie oraz Sabałowa Noc, której najważniejszą częścią jest Pasowanie na Zbójnika oraz nadanie tytułu Wiyrchowyj Orlicy.
W tym roku, podczas trwającego 5 dni Festiwalu, w programie znajdą się również „Bajaniowe Śpasy”, czyli zajęcia plastyczne prowadzone przez twórców ludowych, degustacja potraw regionalnych oraz wycieczka terenowa „Śladami zbójników”.
W pierwszy festiwalowy wieczór będzie miała miejsce premiera sztuki „Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Jej adaptacji do gwary i realiów podhalańskich dokonał Jan Gutt-Mostowy. Premierowy spektakl rozpocznie obchody 100-lecia bukowiańskiego Teatru.
Zachęcamy do odwiedzin na stronie www.sabalowebajania.pl, gdzie umieszczane są nie tylko aktualności związane z Festiwalem, ale również wspomnienia i ciekawostki z jego historii.
Filmowe zaproszenie na 57. Sabałowe Bajania:
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerem Głównym Wydarzenia jest Województwo Małopolskie, zaś sam Festiwal jest częścią projektu „Wizytówki Małopolski”.
Współorganizatorem Festiwalu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.