31. Korowód Grup Zapustnych. Włocławek, 23 lutego 2020 r.
„Każdego roku od wielu już lat, w ostatnią niedzielę karnawału ulicami Włocławka przechodzi barwny korowód grup zapustnych z kujawskich wsi, obwieszczając zakończenie karnawału i nadejście postu, a także pożegnanie zimy i nadejście wiosny.
Przemarsze zapustnych orszaków są fenomenem kulturowym w skali kraju i związane są z kultywowaniem tradycji wędrowania po wsiach przebierańców, często zwanej „”chodzeniem z kozą””. Zwyczaj miał wyrażać pragnienie odpędzenia zimy i przywołania wiosny, a odwiedzane przez przebierańców domostwa miało spotkać szczęście i dostatek.
Pojawiający się na ulicach miasta przebierańcy odziani w fantazyjne i oryginalne stroje, wcielają się w rozmaite postaci, zwierzęta i maszkary jak np: cyganka, żyd, pan i panna młoda, koza, bocian, niedźwiedź, diabeł, śmierć i wiele innych. Barwny i hałaśliwy przemarsz ma symbolizować pragnienie odpędzenia zimy i przywołania wiosny, oraz zapewnienia sobie dostatku w nadchodzącym sezonie w rolnictwie.
Przemarszowi grup zapustnych towarzyszy muzyka w wykonaniu kapel wiejskich i orkiestr dętych, a całości dopełniają odgłosy dzwonków, trzaskanie batów i kłapanie szczęk zwierzęcych figur. To echo dawnych wierzeń, że zło można odpędzić hałasem.
Włocławski korowód cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i gości i jest dobrym pomysłem na świetną zabawę dla wszystkich.
Celem imprezy organizowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest popularyzacja żywych wciąż na Kujawach zwyczajów końca karnawału. Na imprezy zapraszane są autentyczne grupy zapustne z okolic Włocławka, które od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego obchodzą kujawskie wsie i miasteczka, składając odwiedzanym życzenia powodzenia, urodzaju, zdrowia, a ich postaci i zachowania wskazują na dawny, magiczny sens zwyczaju. Na włocławskiej imprezie prezentują się tak, jak podczas obchodzenia okolicznych wsi i miasteczek. „