Dziedzictwo kulturowe wsi. Jak ocalić wieś od zapomnienia?
W 9 maja w programie Polska na serio Light poruszano tematy dotyczące znaczenia dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – Izabela Wolniak, pełnomocnik ds. kultury oraz Jacek Żukowski, p.o. Kierownika Wydziału Badań i Popularyzacji Wiedzy o Kulturze Mieszkańców Obszarów Wiejskich.
Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi jest pojęciem bardzo szerokim. To zasób rzeczy materialnych i niematerialnych wraz ze związanymi z nim wartościami duchowymi, zjawiskami historycznymi i obyczajowymi. Do niedawna wieś kojarzyła się z zaściankowością i wzbudzała raczej negatywne odczucia. Dziś prowincjonale trendy są coraz bardziej widoczne w modzie, kulturze, sztuce i muzyce. Wieś wraca do łask.
„Pojawia się moda powrotu do tradycji, tego wszystkiego, co wiąże się z naszą tożsamością (…) Zmienia się ogląd świata wiejskiego, który zaczyna interesować, imponować i wciągać, ale był czas, kiedy tę wiejskość i pochodzenie ze wsi celowo deprecjonowano (…) Bardzo dużo młodych ludzi zaczyna interesować się swoim pochodzeniem, tworzą drzewa genealogiczne, szukają swoich korzeni. To poczucie tożsamości zaczyna być dla nich ważne” – powiedziała Izabela Wolniak, pełnomocnik ds. kultury w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Aby dziedzictwo niematerialne wciąż było żywe, musi pozostać istotne dla danej kultury, być regularnie praktykowane i przyswajane w obrębie społeczności i pomiędzy pokoleniami.
„Ludziom bardzo zależy, by to dziedzictwo niematerialne zachowywać. Nasz kraj od kilku lat jest sygnatariuszem konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Posiadamy krajową listę niematerialnego dziedzictwa, na którą to listę jest bardzo dużo zgłoszeń (…) Widoczna jest również wewnętrzna potrzeba społeczności lokalnych, aby podtrzymywać tą tożsamość” – powiedział Jacek Żukowski, p.o. Kierownika Wydziału Badań i Popularyzacji Wiedzy o Kulturze Mieszkańców Obszarów Wiejskich w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zajmuje propagowaniem dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. Cel ten jest realizowany poprzez działalność wydawniczą, wystawienniczą i organizację różnego rodzaju wydarzeń z udziałem kapel ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych twórców. Na stronie internatowej Instytutu ogłaszane są konkursy promujące kulturę ludową.
„Chcemy być zapleczem eksperckim, dla wszystkich, którzy chcą się czegoś więcej dowiedzieć o wsi. Naszym celem jest to aby przybliżyć wieś miastu a miasto wsi. Mając taki adres, jak Krakowskie Przedmieście 66, w samym sercu stolicy, jest to idealne miejsce żeby te dwa żywioły się spotkały i żeby wyniknęło z tego coś dobrego i wartościowego” – powiedziała Izabela Wolniak.
Oprac. Joanna Radziewicz
Fot.: Archiwum NIKiDW
Materiał można obejrzeć pod adresem: https://swiatrolnika.info/dziedzictwo-kulturowe-wsi