Zakochana w nauce Maria Skłodowska – Curie
1 września 2020 będzie miała miejsce premiera biografii najsłynniejszej polskiej noblistki „Maria Skłodowska – Curie. Zakochana w nauce.” Autorem książki jest Tomasz Pospieszny. Wydawnictwo swoim patronatem objął m.in. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Książka powstała w oparciu o pierwszą publikację Tomasza Pospiesznego o życiu Marii Skłodowskiej – Curie. Nowe wydanie jest poszerzone o tło historyczne i uzupełnione o wyniki najnowszych badań. Zawiera wspomnienia osób z otoczenia uczonej, a także wiele cytatów z jej wypowiedzi, ponieważ zamierzeniem autora jest namalowanie portretu noblistki w dużej mierze poprzez jej własne słowa. Wydawnictwo zostało wzbogacone o wiele ilustracji i zdjęć, których część nie była do tej pory publikowana.
Tomasz Pospieszny – na co dzień pracownik Zakładu Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej nowej książce postawił sobie za cel stworzenie jak najpełniejszego obrazu życia i działalności uczonej. Mówi o wszystkim co miało wpływ na jej życie – domu rodzinnym, szkołach, napotkanych po drodze ludziach. Nie pomija kontekstu historycznego i społecznego. Aby obraz jej osiągnięć był jak najszerszy, autor opowiada także o badaniach i odkryciach i robi to w taki sposób, aby tajniki chemii stały się zrozumiałe i czytelne nawet dla laików.
Autor od lat zajmuje się postacią polskiej noblistki. W 2017 został uhonorowany medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie. W roku 2018 razem z Eweliną Wajs- Baryłą stworzył autorski cykl wykładów akademickich Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki. Celem tego projektu jest przywrócenie pamięci kobietom stojącym za wielkimi odkryciami w historii nauk ścisłych: matematyki, fizyki, chemii czy astronomii. W wykładach autorzy projektu przypominają sylwetki kobiet, które ze względu na płeć i czasy w jakich przyszło im żyć, często stały w cieniu mężczyzn i nie były dostatecznie uhonorowane za swoje osiągnięcia.
Jednym z patronów wydawnictwa jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. W budynku Instytutu wcześniej mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. To tam, w Pracowni Chemicznej Maria Skłodowska przeprowadzała swoje pierwsze doświadczenia i zdobywała wiedzę, dzięki której możliwe były jej dalsze dokonania. Instytut, ze względu na swoją historię i zadania uczestniczy w projektach, które popularyzują i przypominają o dorobku noblistki.
Książka ukaże się 1 września 2010 r. nakładem wydawnictwa Po Godzinach. Będzie dostępna w formie papierowej i elektronicznej. Premierze publikacji towarzyszyć będzie wystawa pod takim samym tytułem.
Fot. Z archiwum Projektu Edukacyjnego „Piękniejsza Strona Nauki”