W muzycznej podróży od Kurpi po Karpaty. Relacja w TVP 3 Regiony
20 września w podcieniach siedziby Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbył się koncert muzyki tradycyjnej. Tym razem przed warszawską publicznością zaprezentowała się Apolonia Nowak, śpiewaczka z regionu kurpiowskiego i Rodzinna Kapela Wasilewskich, która prezentowała głównie muzykę Karpat. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Instytutu „Kultura na ludowo #wspieram”.
O godz. 17 w niedzielne wrześniowe popołudnie, uwagę osób spacerujących po Krakowskim Przedmieściu przykuły pierwsze dźwięki muzyki. Kurpiowskimi nutami zaczynał się kolejny koncert, poprzez który Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, zgodnie ze swoimi celami statutowymi próbuje, przedstawiać mieszkańcom miasta kulturę ludową w najlepszym wydaniu. Podczas każdego takiego wydarzenia dyrektor Instytutu Karol Krajewski przekonuje, że nadrzędnym celem Instytutu jest przyciąganie kultury wiejskiej do miast i przybliżanie „mieszczuchom” tradycji. 20 września po raz kolejny udowodnił, że nie rzuca słów na wiatr.
W pierwszej części koncertu na scenie Instytutu zaprezentowała się Apolonia Nowak – najbardziej utytułowana śpiewaczka kurpiowska. Towarzyszyli jej Ryszard Maniurski grający na harmonii pedałowej i skrzypek Grzegorz Golan. Pani Apolonia swoim czystym białym głosem od pierwszych dźwięków zachwyciła słuchaczy. Razem z akompaniatorami przedstawiła publiczności wszystko co w muzyce kurpiowskiej najpiękniejsze i najciekawsze. Za ich sprawą, chodnik przy Krakowskim Przedmieściu 66 zamienił się w parkiet taneczny. Do tańca ruszyli zarówno najmłodsi jak i ci trochę starsi. Występ podobał się tak bardzo, że tylko dzięki obietnicy kolejnych muzycznych wrażeń, uczestnicy koncertu pozwolili muzykom zejść ze sceny.
Po krótkiej przerwie w podcieniach budynku pojawiła się gwiazda wieczoru Rodzinna Kapela Wasilewskich – według słów lidera zespołu Roberta Wasilewskiego – „łowcy tradycji, duchem, rodem i upodobaniami muzycznymi z dalekich Karpat”. Swoją muzyką kapela dostarczyła słuchaczom wielu emocji – zarówno wzruszeń, refleksji jak i czystej radości. Dźwięki instrumentów i opowieści muzyków przeniosły wszystkich w zupełnie inny świat – świat, w którym po wsiach chodzą wędrowni muzycy z różnych stron, ucząc się jeden od drugiego i łącząc wpływy różnych kultur w jedną piękną całość. Nostalgiczne utwory grane na przemian z tymi klezmerskimi, żywcem przeniesionymi z wiejskiego wesela hipnotyzowały słuchaczy i sprawiały, że mimo coraz chłodniejszego wieczoru nikomu nie spieszyło się do domu.
Koncert wrześniowy był kolejnym wydarzeniem w ramach projektu „Kultura na ludowo# wspieram”. Jak przypominała Izabela Wolniak, pełnomocnik dyrektora Instytutu ds. Kultury, inicjatywa ma na celu wspieranie twórców i muzyków ludowych, zwłaszcza w tak trudnych czasach pandemii. „Inspiracje tradycją możemy usłyszeć u wielu kompozytorów od Chopina począwszy na oscarowym J.P. Kaczmarku skończywszy… Wszelkie przejawy kultury ludowej mogę być naszą chlubą i wizytówką na całym świecie. Mamy czym się zachwycać i czym pochwalić” – mówiła Izabela Wolniak. Artyści biorący udział w koncercie, udowodnili jak wiele racji jest w tych słowach.
Relacja w TVP 3 Dziennik Regionów (19 minuta): https://regiony.tvp.pl/49962167/20092020
Więcej zdjęć w galerii: https://nikidw.edu.pl/2020/09/21/koncert-apolonii-nowak-i-rodzinnej-kapeli-wasilewskich-fotorelacja/
Tekst: Magdalena Trzaska
Fot. Arch. NIKiDW