Uroczystości upamiętniały 150. rocznicę urodzin wieloletniego proboszcza tutejszej parafii, 120. rocznicę jego przybycia do Liskowa, 100. – powstania Domu Dziecka w Liskowie, 120. – założenia tutejszej Orkiestry Dętej oraz 40-lecie Kapeli i Zespołu Liskowianie. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi reprezentował Łukasz Giżyński, przedstawiciel Instytutu na Ziemi Częstochowskiej.

Ksiądz Wacław Bliziński jest osobą wielce zasłużoną dla Liskowa. Zgodnie z maksymą, którą wygłosił w pierwszej homilii po objęciu probostwa w tutejszej parafii, podjął się misji, aby dać mieszkańcom „nieba i chleba”. I zgodnie z określoną w tej sentencji misją poświęcił się nie tylko roli duchowego przewodnika, ale również zaangażowanego społecznika, inicjatora wielu przedsięwzięć oświatowych, kulturalnych i gospodarczych, które pozwoliły odbudować wieś, zaktywizować lokalną społeczność i wyciągnąć ją z powszechnej wówczas biedy. Jest uznawany za prekursora spółdzielczości wiejskiej. Dzięki jego działalności powstawały szkoły, ośrodek zdrowia, sierociniec, kółko rolnicze, sklep. Z jego inicjatywy założone zostały pierwsza w Królestwie Polskim Spółka Rolniczo-Handlowa oraz Kasa Pożyczkowo-Oszczędnościowa.

Uroczyste obchody 20 września 2020 roku zostały zorganizowane przez: Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Urząd Gminy Lisków, Dom Dziecka w Liskowie, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. Została odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym, w którym posługę pełnił proboszcz Bliziński, złożono kwiaty na jego grobie oraz pod pomnikiem upamiętniającym tego wielkiego kapłana i wybitnego społecznika. Staraniem władz samorządowych, lokalnych stowarzyszeń i działaczy została zorganizowana, a w minioną niedzielę oficjalnie otwarta Regionalna Izba Pamięci Dziedzictwa Ziemi Liskowskiej. W Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Kaliskiego, na której podjęto uchwałę upamiętniającą i honorującą księdza Wacława Blizińskiego, wyróżniono również współczesnych działaczy z Liskowa. Historię Domu Dziecka w Liskowie przedstawiła jego obecna dyrektor Agata Trzęsowska.

Artystyczną oprawę zapewniły Orkiestra Dęta w Liskowie oraz Kapela i Zespół Liskowianie.
Z niezwykle ciekawą i zajmującą prelekcją wystąpił ksiądz Sławomir Kęszka, który wygłosił wykład pt. „Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia”. Będzie ona również częścią wydarzenia, które już w najbliższy czwartek, 24 września odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Na konferencję naukową w imieniu dyrektora Instytutu Karola Krajewskiego zgromadzonych na liskowskich uroczystościach zaprosił przedstawiciel Instytutu na Ziemi Częstochowskiej – Łukasz Giżyński. Spotkanie połączone będzie z promocją książki autorstwa ks. Sławomira Kęszki, której NIKiDW jest współwydawcą, a poświęconej losom wielkiego proboszcza Parafii w Liskowie.

Red. NIKIDW
Fot. Z archiwum NIKiDW