Koło Gospodyń Wiejskich w Kalisiu, gmina Wolbrom zostało utworzone w grudniu 1962 roku z inicjatywy kółek rolniczych, którym formalnie podlegało. Jego założycielką a jednocześnie przewodniczącą była pani Janina Kot, która do dziś służy pomocą i dobrą radą. Ówczesna działalność Koła skupiała się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności przydatnych w prowadzeniu domu. Na początku lat 80. XX wieku Koło zawiesiło działalność. Jego reaktywacja nastąpiła w 2011 roku. Obecnie liczy 14 członkiń. Funkcję przewodniczącej pełni pani Barbara Bąchor.

Od 2011 roku Koło Gospodyń Wiejskich z Kalisia prężnie uczestniczy w życiu wsi i gminy. Panie postawiły sobie za cel aktywizację kobiet, integrację mieszkańców oraz rozwój ich „Małej Ojczyzny”. Członkinie Koła zawsze chętnie uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach gminnych oraz festynach związanych z tradycją i kulturą ludową. Odwiedziły też Sejm RP oraz wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego.

Co roku biorą udział w Przeglądzie Palm Wielkanocnych w gminie Wolbrom. Angażują się również w organizację dożynek gminnych, na które jeżdżą odnowionym wozem drabiniastym przyozdobionym żywymi kwiatami. Na wszelkich lokalnych imprezach pojawiają się w strojach ludowych, które podkreślają ich związek z regionem, w którym żyją.

Panie uczestniczyły też w wydarzeniach, takich jak: „Cudowna moc bukietów” w Krakowie, Międzygminny Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich ” Dary Lata” w Żarnowcu, gdzie otrzymały wyróżnienie, a także w Święto Ziemniaka w Trzyciążu, na którym udało im się uzyskać certyfikaty na produkty lokalne. Współpracują z Domem Kultury w Wolbromiu biorąc udział w szkoleniach dla kół gospodyń wiejskich. Prowadzą też warsztaty kulinarne dla dzieci.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kalisiu odnowiły piękną tradycję reprezentowania wsi w procesjach parafialnych z wielkim drewnianym różańcem. Dbają też o przydrożną kapliczkę pod wezwaniem NMP Częstochowskiej, gdzie co roku w maju prowadzą nabożeństwo majowe z udziałem najmłodszych mieszkańców wsi. Każdego roku w październiku Panie sprzątają cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze polegli podczas I Wojny Światowej. 11 listopada wyruszają delegacją wraz ze zniczami i kwiatami, aby uczcić ich pamięć.

Organizują zabawy andrzejkowe i mikołajkowe dla dzieci z mnóstwem atrakcji. Jedną z nich jest nietypowy zaprzęg Mikołaja składający się z rozświetlonego traktora, na którym oprócz Świętego zasiadają również jego pomocnicy – elf i aniołek.

Członkinie Koła czują się mocno związane ze swoją wsią. Prowadzą kronikę, w której znajdują się zdjęcia ze wszystkich wydarzeń, w których uczestniczyły. Ich aktywność jest widoczna również na stronie internetowej wsi Kaliś (http://kalis.pl), oraz profilu facebookowym Koła.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kalisiu to organizacja, która podtrzymuje życie społeczne we wsi. Dba o zachowanie ludowych zwyczajów i obrzędów, które niestety powoli odchodzą w zapomnienie. Dzięki pracy i zaangażowaniu Pań młode pokolenie ma okazję poznać swoje korzenie oraz lokalne tradycje. Działania podejmowane przez Koło są wysoko oceniane przez mieszkańców gminy, a jego członkiniom przynoszą mnóstwo radości i satysfakcji.

Red. J.R.
Fot. Z arch. KGW w Kalisiu