Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku
Koło Gospodyń Wielskich w Kościelisku zostało utworzone w 2014 roku. Jego działalność jest nastawiona przede wszystkim na aktywizację i promowanie kobiet z Gminy Kościelisko, a także na pracę na rzecz integracji pokoleń oraz propagowanie i pielęgnację tradycji regionalnych.
Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, to grupa ponad 25 aktywnych kobiet, w różnym wieku, o różnych talentach, umiejętnościach i doświadczeniach. Panie są mistrzyniami w tradycyjnych dziedzinach, typu hafciarstwo, malarstwo, gotowanie, wypieki, produkcja nalewek domowych, taniec, śpiew, ziołolecznictwo. Mamy też w swoim gronie instruktorkę sportową oraz specjalistkę od pisania projektów i pozyskiwania grantów na działalność statutową naszej organizacji. Logo Koła zaprojektowała jedna z członkiń- Stanisława Fatla- Karpiel.
Stowarzyszenie zawiązało się w maju 2014 roku. Początkowo działałyśmy przy Związku Podhalan Oddział Kościelisko, a w grudniu tego samego roku uzyskałyśmy status prawny organizacji pozarządowej. Koło jest kontynuacją „starego” Koła, które prowadziły nasze babki i prababki. Założyła je w latach 50-tych, mama Wójta – Bonisława Pitoń. Prowadzono w nim głównie kursy szycia i gotowania.
To, co nas łączy, to wspólne działania na rzecz mieszkańców Gminy Kościelisko. Naszym celem jest przede wszystkim aktywizacja kobiet. Działamy prężnie od samego początku. Pozyskujemy dotacje z różnych źródeł: z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, z Programu FIO Małopolska Lokalnie, z Gminy Kościelisko, z sołectwa Kościelisko, z programu Mecenat Małopolski, z ARiMR oraz od licznych lokalnych przedsiębiorców oraz darczyńców.
Dzięki tym dotacjom możemy być nie tylko biernymi uczestniczkami w życiu lokalnej społeczności, ale przede wszystkim organizatorkami różnych kursów, szkoleń i konkursów, na które zapraszamy inne Koła z powiatu.
Każdego roku organizujemy:
• konkurs ciast „Góralskie Słodkości”,
• konkurs nalewek „Smaki Babiego Lata”,
• zabawę karnawałową dla mieszkańców wsi oraz turystów,
• konkurs na bukiet z ziół na Matki Boskiej Zielnej.
Z pozyskanych funduszy organizujemy także liczne kursy dokształcające dla kobiet:
• kurs z języka angielskiego,
• kurs komputerowy,
• haftu,
• zielarstwa,
• szycia na maszynie,
• florystyki,
• robienia witraży,
• malowania na tkaninach,
• przyprawiania strzępek góralskich,
• carvingu (rzeźbienia w warzywach i owocach),
• i wiele, wiele innych.
Zawsze staramy się uczestniczyć w uroczystościach gminnych i powiatowych, aktywnie je współorganizując. Co roku bierzemy czynny udział w Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem oraz w w licznych konkursach kulinarnych i innych, organizowanych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Podczas tych wydarzeń, zawsze jesteśmy ubrane w jednolity strój regionalny, promując w ten sposób nasze tradycje i obyczaje.
Bierzemy często udział w programach telewizyjnych oraz radiowych, opowiadając o naszych tradycjach i obyczajach. W 2018 roku wygrałyśmy 3 razy konkurs w „Familiadzie”, a także jeden z odcinków „Jaka to melodia” przekazując wygraną na cel charytatywny. Zorganizowałyśmy także 3 dniowy charytatywny koncert muzyczny z takimi sławami jak Halina Frąckowiak, Adam Sztaba, Zakopower, Igor Herbut i inni, w celu wsparcia potrzebujących oraz spotkanie autorskie z Katarzyną Grocholą dla mieszkańców Kościeliska oraz turystów.
W naszych działaniach staramy się ocalić od zapomnienia dawne obyczaje i kulturę. Wydałyśmy kalendarz na 2020 rok pn „Downe Casy”, obrazujący dawne obyczaje poprzez pryzmat kobiecych prac na wsi. Karty z kalendarza prezentujemy cyklicznie w mediach społecznościowych.
Naszymi honorowymi członkami są min.: Katarzyna Grochola, Anna Popek oraz Darek Stolarz.
Rok 2020 to głównie czas pandemii. Wirus spowodował, że musiałyśmy zrezygnować z wielu naszych standardowych aktywności. Postanowiłyśmy działać w inny sposób. W marcu i kwietniu szyłyśmy maseczki dla potrzebujących, robiłyśmy paczki na Wielkanoc dla najbardziej potrzebujących. Nagrałyśmy cykl filmików „Wspominki o Ludziach z Polan”, w których nasze gospodynie wspominają ludzi, którzy tworzyli ducha naszej wsi, przypominamy ich dawne zawody, czynności, zwyczaje. Ponadto, z uzyskanych środków z ARiMR oraz z tarczy antykryzysowej dla organizacji pozarządowych, zakupiłyśmy dla naszej wsi metalowe serce na plastikowe nakrętki, które z jednej strony mobilizuje do podejmowania działań ekologicznych a z drugiej strony wspieramy potrzebujących. Obecnie jesteśmy w trakcie nagrywania cyklu filmików do projektu „Jagnięcina Podhalańska”, w którym w zabawny sposób będziemy przedstawiać tradycyjne oraz niestandardowe przepisy na jagnięcinę z Kościeliska.
Łączy nas też wspólna pasja podróżowania. Razem zwiedziłyśmy już USA, Rumunię, Wiedeń, Pragę, Szwecję, Gruzję i Armenię, Izrael i Jordanię.
Dużo robimy, dużo działamy – dla siebie i dla innych. Gromadzimy coraz więcej nagród, dyplomów, sprzętu wystawienniczego, dokumentów- brakuje nam do szczęścia tylko jednego- LOKALU, gdzie mogłybyśmy to wszystko umieścić, gdzie miałybyśmy możliwość prowadzenia warsztatów i kursów. To jest obecnie nasze największe MARZENIE! I oczywiście…ZDROWIE!!!
Oprac. Anna Żuber, Sekretarz KGW Kościelisko
Zdjęcia: KGW Kościelisko
Red. J.R.