Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi objął patronatem honorowym projekt „Śladami KGW – Żyjemy z tradycją” realizowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Cianowice. Pomysłodawczynią projektu była pani Barbara Gola, która chciała zapoznać lokalnych mieszkańców z działalnością Kół funkcjonujących na terenie Gminy Skała, w województwie małopolskim.

Projekt „Śladami KGW – Żyjemy z tradycją” realizowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Cianowice zakłada opracowanie cyklu reportaży, dzięki którym społeczność lokalna będzie mogła poznać działalność 14 Kół Gospodyń Wiejskich funkcjonujących na ternie Gminy Skała. Artykuły będą się ukazywać na łamach lokalnego pisma „Kronika miasta i gminy Skała” raz na kwartał. Inicjatywa ma na celu przybliżenie historii i tradycji tych Kół, ich działalności, roli jakie pełnią w środowisku, a przede wszystkim pokazanie, że organizacje te tworzą kobiety energiczne, kreatywne, zaangażowane, które nie boją się wyzwań i wkładają mnóstwo serca w rozwój lokalnej społeczności

Koła Gospodyń Wiejskich powstawały w naszym kraju już od połowy XIX wieku. Ostatnie lata przyniosły im prawdziwy renesans – po stagnacji czy wręcz upadku lat 90. XX wieku na polskiej wsi nastąpiła fala reaktywacji Kół, która trwa do dzisiaj. Od zawsze organizacje te działały na rzecz lokalnej społeczności i to się nie zmieniło. Jednak warto podkreślić, że obecnie członkinie Koła starają się robić coś więcej niż tylko gotować i obsługiwać lokalne imprezy. Kobiety na wsiach są ostoją tradycji i motorem postępu. Są animatorkami życia kulturalnego, angażują się w różnego rodzaju akcje charytatywne, pozyskują środki nie tylko na rzecz swojego koła, ale i dla całej społeczności lokalnej. Dbają o przywracanie i pielęgnację lokalnych obrzędów i sztuki ludowej. Członkinie zrzeszone w tych organizacjach to bardzo często specjalistki z zakresu tworzenia tradycyjnych wyrobów rękodzielniczych. Swoimi umiejętnościami chętnie dzielą się z najmłodszymi na rozmaitych kursach czy warsztatach artystycznych. Organizują też świetlice dla dzieci i biorą udział w różnego rodzaju konkursach i szkoleniach.

Taki właśnie obraz współczesnych Kół Gospodyń Wiejskich chce przekazać mieszkańcom swojej gminy pani Barbara Gola, inicjatorka projektu „Śladami KGW – Żyjemy z tradycją”. „Zamysł projektu był podyktowany obecną sytuacją epidemiczną w jakiej musieliśmy się odnaleźć. Brak możliwości udziału w dożynkach, spotkaniach, projektach spowodował, że Koła siłą rzeczy musiały zrezygnować z wielu swoich planów. Za pośrednictwem tych artykułów chciałam podkreślić i przypomnieć jak ważną rolę odgrywają w środowisku lokalnym i ile tak naprawdę im zawdzięczamy” – mówi koordynatorka. „Nawet w trudnym dla wszystkich okresie pandemii panie z Kół Gospodyń Wiejskich w całym kraju niejednokrotnie pokazały, że można na nie liczyć w każdej sytuacji. Szyły maseczki dla najbardziej potrzebujących mieszkańców, dbały o służbę zdrowia przygotowując posiłki dla lekarzy i pielęgniarek oraz angażowały się w inne akcje pomocowe” – dodaje.

O działalności dwóch pierwszych Kół z gminy Skała można przeczytać w „Kronice miasta i gminy Skała” pod adresem: https://cksir-skala.pl/pobierz-najnowsza-kronike. Kolejne teksty ukażą się już w grudniu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Paniom z KGW Cianowice gratulujemy pomysłu i życzymy pomyślnej realizacji projektu.

Red. J.R.
Fot. Z archiwum Koła Gospodyń Wiejskich Cianowice