Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi
Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi w tym roku obchodzi swoje setne urodziny. Jego członkinie stanowią zgrany zespół, któremu leży na sercu dobro lokalnej społeczności. Koło to dla nich miejsce, gdzie mogą być sobą, rozwijać się, wspierać wzajemnie i budować liderstwo wśród kobiet!
Historia społecznej aktywności mieszkańców Starej Dąbi sięga 1920 roku. Inicjatywa zrzeszenia pań w jednej organizacji pojawiła się dzięki ówczesnemu sołtysowi Andrzejowi Filipkowi. Chodziło o to, by kobiety miały okazję częściej się spotykać. Do swojego pomysłu sołtys zaangażował żonę Rozalię, która szybko zabrała się do dzieła i została pierwszą przewodniczącą Koła. Z zapisami nowych członkiń nie było problemu. Panie przychodziły nie tylko ze Starej, ale też z Nowej Dąbi i Niwy Babickiej. Początkowo spotkania odbywały się w prywatnych domach. Każda z kobiet przygotowywała własne produkty i w ten sposób cała grupa miała, przy czym usiąść. Ale te wiejskie spotkania wcale nie miały charakteru wyłącznie rozrywkowego. Dowodem był fakt, że po dziesięciu latach działalności kobiety po raz pierwszy zaprezentowały się na rejonowych dożynkach. Uwiły nawet własny wieniec. Dalszy rozwój Koła zahamował wybuch II wojny światowej. Dopiero w kilka lat po jej zakończeniu, w 1949 roku organizacja na nowo się odrodziła. Do jej struktur zapisywało się coraz więcej kobiet. W szczytowym okresie było ich nawet 60. Powstawały nowe formy działalności. Koło zaczęło organizować kursy gotowania i pieczenia. Organizowano wycieczki do miejsc pielgrzymkowych takich jak: Licheń, Częstochowa czy Górki. Ale zdarzały się też inne wyjazdy np. do Krakowa.
Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi tworzy 51 wspaniałych kobiet i gospodyń. Stanowią grupę wielopokoleniową – są wśród nich kobiety w bardzo różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami, talentami, poglądami, ale łączy je jedno – chcą działać na rzecz lokalnej społeczności, zgodnie z przyjętym przez Panie mottem, które brzmi: „Trzeba tak żyć, aby zostawić po sobie jakiś ślad. Zmienić świat na lepszy, chociaż w małej części”. Tak postępują na co dzień.
Zgodnie z sentencją „po owocach nas poznacie” na co dzień koncentrują się na konkretnych działaniach i aktywnościach. Dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu powstała świetlica wiejska w Starej Dąbi – miejsce skupiające lokalną społeczność. Członkinie organizują wydarzenia integrujące mieszkańców – koncerty, wieczory poetyckie, spotkania z udziałem pisarzy, artystów. Biorą udział w ważnych uroczystościach lokalnych – dożynkach, festynach, spotkaniach oraz w istotnych dla nich wydarzeniach krajowych i konferencjach. Prowadzą warsztaty, odwiedzają okoliczne szkoły i przedszkola, gdzie edukują dzieci i młodzież, organizują wycieczki i wyjazdy do muzeów i teatrów. Dla członkiń Koło to miejsce, gdzie mogą być sobą, rozwijać się, wspierać wzajemnie i budować liderstwo wśród kobiet!
Rok 2020 jest dla Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi rokiem wyjątkowym, bowiem powstało ono w 1920 i właśnie w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia. W uroczystościach jubileuszowych wzięła udział pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Jeszcze przed pandemią Panie uczestniczyły w kongresie kół gospodyń. W pełnej krasie Koło zaprezentowało się także na dożynkach gminnych w Rykach i diecezjalnych w Woli Gułowskiej. Na te ostatnie Panie przygotowały się perfekcyjnie. Chleb upiekła prawnuczka jednego z założycieli KGW, Elżbieta Pudło, piękne wyroby rękodzielnicze wykonała, Karolina Pilzak, a lokalna poetka Janina Ostrzyżek przywiozła swoje tomiki wierszy. Oczywiście na dożynkach nie mogło zabraknąć lokalnych przysmaków. Panie przygotowały pyszne ciasta, rogaliki oraz specjalność Koła – smalec z pieczarkami, wykonany przez Mariannę Piecyk, dawną prezeskę Koła. Receptura na ten smalec pochodzi sprzed 30 lat, a jego autorką jest właśnie pani Marianna.
Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi to organizacja z tradycjami. Jak podkreśla przewodnicząca Koła, Bożena Jasek-Pudło. „Przy takim zaangażowaniu pań, nie ma wątpliwości, że Koło nadal będzie się dobrze rozwijało”.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbi, Bożenę Jasek-Pudło
Pobierz: Piękno tradycji we współczesnym świecie
Red. J.R.
Fot. Z arch. KGW w Starej Dąbi