Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzynianki” w Dobrem, powiat miński, województwo mazowieckie powstało z przekształconego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dobrem w 2019 roku. Funkcję prezesa pełni pani Wanda Kaim. Obecnie Koło liczy 19 kobiet.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dobrzynianki” to kobiety pełne energii i chęci do działania. Każda z nich posiada jakieś talenty, którymi chce się dzielić z innymi. Ich zaangażowanie wynika z miłości do środowiska, w którym żyją od wielu pokoleń. Co bardzo ważne swój zapał przekazują lokalnej społeczności, z którą pozostają w stałym kontakcie. Zależy im na tym, by poprzez swoją pracę realizować jej najważniejsze potrzeby.

Koło prowadzi ożywioną działalność kulturalną, kulinarną i artystyczną. Jego członkinie podejmują szereg inicjatyw wspierających i promujących gminę Dobre. Zawsze chętnie biorą udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach regionalnych, jak Dni Powiatu Mińskiego, Święto Chleba, Turniej Rycerski w Liwie oraz świętach gminnych, jak Dożynki Gminno-Parafialne, Dzień Truskawki, uroczystości patriotyczne w Gęsiance, Makówcu Dużym, Dzień Kobiet, Dzień Seniora. Swoimi wypiekami, regionalnymi potrawami, występami folklorystycznymi oraz wspaniałymi strojami uświetniają każde tego typu wydarzenie.

Członkinie Koła od lat wykonują wieniec dożynkowy na coroczne święto plonów. Ze swoimi potrawami biorą też udział w licznych festiwalach i imprezach kulinarnych, na których odnoszą wiele sukcesów, również na ponadlokalnym poziomie (I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Smaków w Liwie).

Panie organizują uroczystości okolicznościowe takie jak np.: spotkania wielkanocne, Wigilię czy Dzień́ Kobiet, na których oczywiście nie może zabraknąć własnoręcznie przygotowanych przez nie smakołyków, zawsze okraszonych uśmiechem i dobrym słowem.

Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzynianki” prowadzi intensywną współpracę z instytucjami kultury i oświaty (Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem, Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem) oraz Urzędem Gminy Dobre. W roku 2019 Panie wzięły udział w grze terenowej organizowanej przez Wójta Gminy Dobre i GOK pn. „Piłsudski i Laszczka splot życiorysów w drodze do Niepodległości”, wcielając się w mieszkanki Sulejówka.

Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrem cieszy się szczególnie dobrymi relacjami z władzami samorządowymi, które nie tylko wspierają ich działalność, ale także dostrzegają i doceniają ich potencjał i pozytywne nastawienie.

Red. J.R.
Zdjęcia. Arch. UG Dobre