Skrzętna gospodyni – czyli jak zaoszczędzić przed świętami
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Kupujemy prezenty, dekoracje do domów, zmieniamy wystrój wnętrz. W tym szczególnym czasie dużo chętniej ulegamy reklamom i pokusom sprzedawców, kupując więcej niż jest to rzeczywiście potrzebne, często nadwyrężając swój domowy budżet.
Zostały trzy tygodnie do Bożego Narodzenia – zastanówmy się co jest nam i rodzinie rzeczywiście potrzebne żeby miło spędzić czas, a potrawy na stole wyglądały smacznie. Zastanówmy się, jak zgodnie z tradycją i własnymi potrzebami przygotować się do Świąt?
Mamy kilka propozycji, które pozwolą w gospodarny sposób przygotować się do Świąt
Co masz w domu:
1.Weź notes i coś do pisania – tak jak nasze babki zrób przegląd spiżarni – zobacz co masz w ilości odpowiedniej dla siebie, czym możesz poczęstować gości i czego masz na tyle dużo, że możesz się podzielić lub wymienić na inny wiktuał z sąsiadką lub krewną (więcej o wzajemnej pomocy napiszemy za tydzień). Zapisz czego Ci brakuje i co trzeba kupić- produkt i ilość. Zobacz ile rzeczy masz w nadmiarze i których na pewno przed Świętami nie potrzeba dokupić – zapisz produkt i ilość.
Podobny przegląd zrób w szafce z chemią domową- to ważne jeśli przygotowujesz się do sprzątania. Sprawdź jakich środków czyszczących lub piorących potrzebujesz, a jakie masz.
Teraz kolej na zamrażarkę lub zamrażalnik. Zanim tam schowasz pozostałe ze świątecznego stołu smakołyki potrzebny będzie najpierw przegląd. Najlepiej jest sprawdzić datę ważności i wielkość opakowań, w ten sposób znajdziesz mrożonki do zjedzenia w pierwszej kolejności i resztki, które były zamrożone bo szkoda było je wyrzucić. Dzięki tym zabiegom zrobisz miejsce w szufladach, które będzie czekało na świeże produkty.
2.Dekoracje – zanim rodzina zacznie ubierać choinkę przejrzyj co masz w schowku. Warto zrobić przegląd dekoracji świątecznych i sprawdzić czym dysponujesz. Często przy takich okazjach można znaleźć rzeczy, których się szukało, pamiątki, które dawno zaginęły lub dzieła dzieci sprzed lat. Stare, zapomniane dmuchane bombki mogą być świetną odmianą dla klejonych- masowo produkowanych świecidełek. Jeśli stare dekoracje nie bardzo nam się podobają można je upiększyć brokatem, piórkami czy farbami, co jest świetną zabawą dla całej rodziny. Nie ulegaj pokusom w sklepie. Kąciki świąteczne, to fachowa praca dekoratorów, złudzenie któremu ulegamy. A przecież nie są Ci potrzebne kolejne pudełka dekoracji, tylko dlatego, że mają kuszącą wizualizację w sklepie. Postaw na to, co masz.
3.Świąteczne rośliny kup w ostatniej chwili, czyli w tygodniu poprzedzającym Święta – warto pamiętać, że Poinsecja, Schlumbergera czy Ciemiernik prezentują się najlepiej świeże i w pełnym rozkwicie. Kupione 2-3 tygodnie przed Świętami często tracą swój urok-więdną lub opadają im dekoracyjne kwiaty – najczęściej kupujemy wtedy następne. Mówiąc o budżecie i Świętach nie można zapomnieć o jemiole, która tradycyjnie dekoruje wiele polskich domów, zapewniając dobrobyt na następny rok – „Bo bez jemioły dom goły”. Jemiołę najlepiej kupować w ostatniej chwili, nabyta wcześniej szybko schnie w domowych warunkach i opadają jej dekoracyjne białe owoce. Jeśli kupisz ją wcześniej trzymaj bukiet lub gałąź w zimnym miejscu np. na balkonie lub w drewutni.
Wyjątkiem jest Amarylis, który można kupować już w listopadzie i „pędzić” cebulę sterując rozkwitem aż do Bożego Narodzenia.
4.Porady na ostatnią chwilę
•Nie wybieraj się na zakupy często- lepiej zrobić je rzadziej np. raz w tygodniu, ale wiedzieć co nam jest rzeczywiście potrzebne. Częste zakupy to częste pokusy. Weź listę zakupów, na której zapiszesz produkty potrzebne do przygotowania świąt, nie ufaj swojej pamięci. Dzięki liście unikniesz ponownej wizyty w sklepie.
•W tym roku ta rada jest szczególnie ważna ponieważ mamy ograniczenia pandemiczne.
•Jeśli wybierasz się na zakupy- zjedz przed wyjściem z domu. Głodny klient jest najlepszą przynętą na wszelkie sklepowe atrakcje. Głodny chętnie spróbujesz wszystkich spożywczych promocji, a potem chętnie kupisz proponowane produkty. Twój głód weźmie górę nad rozsądkiem.
•Weź ze sobą torbę lub koszyk-to podejście ekologiczne i oszczędne.
•Nie rób zakupów na zapas- przecież Święta nie trwają długo.
•Przed wyjściem z domu zastanów się jaki jest cel zakupów- zaopatrzenie lodówki lub kupno prezentów, czy też rodzinne spędzenie czasu w galerii. Pierwsza wersja to jednoosobowe wyjście z konkretnym planem i potrzebami. Druga – to dzień pełen pokus, który z całą pewnością znajdzie odzwierciedlenie w domowym budżecie.
WIĘCEJ O AKCJI ADWENTOWEJ:
Tekst: Kinga Biernacka
Red. Elżbieta Osińska-Kassa i Aleksandra Szymańska
Fot. wyróżniająca Kinga Biernacka