Podróżnik i reportażysta Tiziano Terzani w swojej książce „Listy przeciwko wojnie” napisał, że „jedynie wtedy, gdy będziemy potrafili patrzeć na świat jako jedność, w której każda część odzwierciedla całość i której piękno zawiera się w różnorodności, zaczniemy rozumieć, kim jesteśmy i gdzie się znajdujemy”. Trudno odmówić mu racji. Tak jak w przyrodzie różnorodność jest czymś oczywistym tak i różnice kulturowe wzbogacają nas, otwierają na świat i poszerzają nasze horyzonty. Pomagają także lepiej poznać nie tylko innych ale i siebie.

Wbrew temu, co niektórym się wydaje, Polska nigdy nie była krajem jednorodnym kulturowo i etnicznie. Wręcz przeciwnie – przez większość swojej historii słynęła z tolerancji religijnej i kulturowej, która to tolerancja czyniła kraj jedynie silniejszym. Na naszych ziemiach mieszały się religie, języki i kultury. To wszystko sprzyjało rozwojowi zarówno kulturowemu jak i gospodarczemu. Dziś także różnice nie zanikły. W naszym kraju można wyodrębnić kilkanaście regionów kulturowych, które wyróżniają się na tle innych tradycjami, strojami, kuchnią a nawet językiem. Istnienie wielu z nich jest dla nas tak oczywiste, że wręcz niezauważalne. W wielu miejscach żyją także przeróżne grupy etniczne, które – choć często mniej znane, nieliczne i z mniejszą siłą przebicia, wciąż pielęgnują swoją kulturę i walczą o zachowanie swojej tożsamości i odrębności. Wiele z tych grup to potomkowie osadników z różnych krajów, którzy na przestrzeni wieków przybywali do naszego kraju i do dziś różni ich religia i zwyczaje.

W nowy rok wchodzimy z nowym cyklem, w którym będziemy się starali przybliżyć Państwu poszczególne odmienne grupy i mniejszości etniczne, które żyją wśród nas i wzbogacają koloryt kulturowy naszego kraju. Każda kultura, także ludowa od zawsze była zlepkiem wpływów różnych tradycji i tak jest do dziś. Wszystkie kultury przenikają się nawzajem i inspirują i to pozwala im się rozwijać i żyć. Chcemy Wam pokazać jak wiele różnorodności jest na polskich wsiach, jak wielkim jest to bogactwem i że tak naprawdę to co nas dzieli – poznane i zrozumiane – może łączyć.

A może sami mieszkacie w regionie, który wyraźnie odróżnia się kulturowo lub jesteście przedstawicielami jakiejś mniejszości i chcielibyście opowiedzieć o Waszej kulturze i tradycjach i życiu wśród większości? Jeśli tak chętnie oddamy Wam głos. Pokażcie, że jesteście i jacy jesteście!

Jeśli chcecie opowiedzieć nam coś na ten temat piszcie do nas na promocja@nikidw.edu.pl lub dzwońcie na numer: 517 123 905.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/jab%c5%82ko-owoc-wyb%c3%b3r-szczeg%c3%b3lnie-1594742/