Koło Gospodyń Wiejskich w Czernicach powstało w 1947 roku. Przez ponad 70 lat działalności jego członkowie zrealizowali wiele inicjatyw, które miały pozytywny wpływ na aktywizację i integrację lokalnej społeczności.

Koło Gospodyń Wiejskich w Czernicach powstało w 1947 roku dzięki zaangażowaniu takich osób, jak: Antoni Dzięgała, Jan Świerszcz i Julian Grzegorczyk. Pierwszymi członkiniami było 10 gospodyń: Zofia Kieszkowska, Helena Węgrzecka, Maria Mądra, Helena Paleń, Aniela Świerszcz, Weronika Skubida, Helena Skubida, Helena Grzegorczyk, Janina Kondrot, Florentyna Podlewska i Wanda Bielecka. Pierwszą przewodniczącą została Janina Kondrot (działała również w radach nadzorczych, Radzie Gminy i Radzie Powiatu), a kolejnymi – Maria Kryszkiewicz, Zofia Kieszkowska, Florentyna Podlewska, Elżbieta Kryszkiewicz, Urszula Stepa, Barbara Suchy, Halina Klimek, Krystyna Rykała, Jadwiga Karkut, Elwira Kowalczyk, Elżbieta Trojanowska (pełni funkcję do dziś).

Największym wyróżnieniem w historii 70-letniej działalności Koła było zajęcie w 1995 roku I miejsca w konkursie wojewódzkim „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców”. W 1955 roku pięć pań: Janina Kondrot, Adela Bojczyk, Zofia Kieszkowska, Weronika Skubida i Maria Kryszkiewicz uczestniczyło w rajdzie kolarskim do Lublina, gdzie wzięły udział w ogólnopolskich uroczystościach dożynkowych. Zajęły II miejsce, a w nagrodę pojechały na wycieczkę do Zakopanego. Na uroczystości była też obecna delegacja zespołu śpiewaczego, który istniał przy świetlicy gminnej, a prowadził go kierownik Gminnego Ośrodka Kultury Bolesław Szudarski.

Przedstawicielki tej organizacji, Maria Heruday i Helena Grzegorczyk wraz z zespołem z Zakrzewa uczestniczyły w festiwalu młodzieży i studentów w Warszawie. Natomiast Zofia Kieszkowska i Janina Kondrot w nagrodę za pracę społeczną zostały nagrodzone wczasami w Domu Chłopa w Warszawie.

W pierwszych latach swojej działalności członkowie Koła organizowali bale maskowe, zabawy noworoczne i dziecińce w okresie żniw. Przeprowadzili też wiele kursów w zakresie: pieczenia, gotowania, szycia i haftu. Tradycją Koła jest wykonanie wieńca dożynkowego na coroczne uroczystości o charakterze kościelnym, wiejskim, gminnym czy powiatowym.

W czasie swojej działalności Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Czernicach zorganizował wiele wycieczek krajoznawczych między innymi do: Gdańska, Warszawy, Krakowa, Oświęcimia, Lichenia, Dobrzycy (ogrody), Chłopów, Szymbarku, Śmiłowa (trofea Stokłosy). Tradycją jest wspólne spędzanie czasu z okazji: Dnia Kobiet, Tłustego Czwartku, Dnia Matki i Dziecka, Wigilii Bożego Narodzenia. Koło opiekuje się salą wiejską, zapleczem i wypożyczaniem naczyń. W 2017 roku obchodziło uroczyste 70-lecie istnienia.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją zawierającą informacje o działalności KGW w Czernicach

70 lecie KGW w Czernicach

Test: Elżbieta Czarnotta
Red. J.R.
Fot. Z arch. KGW w Czernicach