Taki tytuł nosi konkurs na esej skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, a ogłoszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jego celem jest dokumentacja początków działalności Kół Gospodyń Wiejskich oraz ich popularyzacja w społeczeństwie. O przedsięwzięciu w programie TVP3 Warszawski Dzień 10.03.2021 r. opowiedział etnolog Jacek Żukowski – przedstawiciel Instytutu.

Koła Gospodyń Wiejskich to fenomen także kulturowy, który w ostatnim czasie dość intensywnie się rozwija. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – organizator konkursu – to ośrodek badań i dokumentacji obszarów wiejskich, a zatem jesteśmy zobowiązani do tego, aby przyglądać się tym zjawiskom, pomagać im i animować lokalnie. Stąd nasz konkurs, który z jednej strony ma za zadanie wesprzeć Koła, a z drugiej zebrać dokumentację na temat tego fenomenu jakim są Koła Gospodyń Wiejskich. To także pewna forma badań tego fenomenu, dzięki którym poznamy zakres ich działalności – powiedział Jacek Żukowski

Przedstawiciel Instytutu poza ciekawą prezentacją nt. Konkursu „Historia Kołem Gospodyń się toczy”, wspomniał również o innym projekcie prowadzonym przez Instytut, a mianowicie Kronika KGW, dzięki której Koła mają możliwość zaprezentowania się. Wszystkie Koła, które się do nas zgłoszą i wyrażą chęć zaprezentowania się w Kronice zostaną w niej umieszczone. I tu, praktycznie wygrywa każdy – powiedział etnolog.

Na pytanie o męską rolę w Kołach Gospodyń Wiejskich, o to czy mężczyźni – biorąc pod uwagę aspekt historyczny – zrzeszali się w jakiś sposób, Jacek Żukowski odpowiedział, że oczywiście były takie stowarzyszenia, w tym Kółka Rolnika. Zrzeszanie się w małych lokalnych społecznościach, typowo męskie jest realizowane oczywiście przez Ochotnicze Straże Pożarne. Jeśli  w miejscowości występują KGW i OSP to prężnie wszystko działa. Są to niezwykle kulturotwórcze instytucje w małych miejscowościach – powiedział.

Cały materiał można obejrzeć pod adresem:
https://warszawa.tvp.pl/52716443/10032021

Warszawski dzień TVP 3 10.03.2021
1 godz. 19 min

Oprac. Aleksandra Szymańska