![](http://archiwum.nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/06/bunch-of-flowers-2498384_1920-960x590.jpg)
O obrzędzie Bożego Ciała w Polskim Radiu
W programie Polskiego Radia „Poranek Dwójki” prof. Katarzyna Smyk, wyjaśniała w kontekście zbliżającego się Bożego Ciała – czy obrzędy w dzisiejszych czasach są jeszcze częścią naszej codzienności.
„Obrzęd jako tekst kultury. Przykład Bożego Ciała w Spycimierzu” to tytuł najnowszej publikacji prof. Katarzyny Smyk, która mówi o pięknej i oryginalnej tradycji tworzenia dywanów kwietnych w Spycimierzu (gm. Uniejów) z okazji święta Bożego Ciała. Monografia znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi: www.cbr.gov.pl
Jak w nowoczesny sposób można badać współczesną obrzędowość wywodzącą się z tradycji? Co niosą nowe możliwości badawcze w kontekście współczesnych obrzędów? O tradycji układania dywanów kwiatowych w Spycimierzu?
O tym wszystkim, w programie „Poranek Dwójki” opowiadała prof. Katarzyna Smyk. – Różne są teorie na temat tradycji układania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu. Najstarszy dokument dotyczący tego zwyczaju pochodzi z kroniki parafialnej z 1957 roku. Jednak z przekazów ustnych wynika, że pojawił się on już dużo wcześniej. Legendy mówią, że sprowadzili go na grunt polski żołnierze napoleońscy, którzy powrócili po wojnie do swojej rodzinnej wsi – wyjaśniła.
Przygotowania do Bożego Ciała, a przede wszystkim do sypania kwiatowych dekoracji, trwają już od niedzieli poprzedzającej to święto. – Wszyscy z wielkim zaangażowaniem zbierają kwiaty potrzebne do wykonania skrzętnie opracowanych kompozycji. Samo układanie rozpoczyna się w dzień Bożego Ciała. W tworzeniu poszczególnych części kwietnego dywanu biorą udział całe rodziny. Mobilizują się właściwie wszyscy, którzy czują się związani z parafią i tą pobożną tradycją. W kultywowaniu tej pięknej tradycji Spycimierzanom przyświecają różne motywacje, przy czym najważniejszy jest aspekt religijny. Kieruje nimi również silna potrzeba podtrzymania tradycji, z której są bardzo dumni, a także wewnętrzne współzawodnictwo, bowiem każdy w głębi serca chce by odcinek przy jego domu był najładniejszy, najbardziej oryginalny – opowiadała prof. Katarzyna Smyk.
Audycję można odsłuchać w całości po linkiem: https://www.polskieradio.pl/8/404
Oprac. Martyna Niewiadomska
Red. A.S.
Fot. domena publiczna- pixabay