Zazwyczaj cicha i spokojna wieś, od rana tętniła życiem. Wszystkie drogi, od Białegostoku  na wschód, prowadziły, w ubiegłą sobotę, do Kruszynian, które zapełniały się wielobarwnym, ubranym w narodowe stroje, tłumem. Wszystko to za sprawą święta ludowego Tatarów polskich, Sabantuj, które powróciło po przerwie spowodowanej pandemią. W tym roku przebiegało ono pod hasłem „Tatarzy i przyjaciele”. Partnerem wydarzenia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą, w zabytkowym meczecie, o pokój między narodami, a następnie barwny korowód ruszył na scenę, gdzie podczas inscenizacji, przypomniano, że ziemie te nadał Tatarom król Jan III Sobieski.

 

Jest to święto niezwykle ważne dla Tatarów polskich, które gromadzi  całą społeczność tatarską w Polsce. Sabantuj,  inaczej zwane także świętem pługa  ma ponad 100-letnią tradycję, ale poprzez postępującą asymilację tej mniejszości etnicznej zostało w naszym kraju zapomniane. Do tej tradycji wrócono w 2007 roku, aby przybliżać kulturę Tatarów.

W tegorocznej edycji wydarzenia, zgodnie z przesłaniem, prezentowali się nie tylko Tatarzy, ale także zaproszeni  goście  z Mongolii, Krymu czy Białorusi. Można było nie tylko obejrzeć występy artystyczne na scenie, ale także spróbować przysmaków kuchni z tych regionów. Warsztaty kulinarne i rękodzielnicze czy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w posługiwaniu się łukiem orientalnym  dopełniały atmosfery wydarzenia.

 

Gości, którzy przybyli na Sabantuj nie zabrakło także na stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który był jednocześnie Partnerem wydarzenia. Wielu z odwiedzających tego dnia Kruszyniany było zainteresowanych działalnością placówki i podkreślało, że bardzo ich cieszy zainteresowanie Instytutu dziedzictwem kulturalnym Tatarów polskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się kwartalnik „Kultura Wsi  Ludzie Wydarzenia Przemiany’’ wydawany przez Instytut.

Na zakończenie uroczystości można było obejrzeć rekonstrukcję bitwy pod Parkanami z 1686 r., w której to Jan III Sobieski pokonał Turków.

Sabantuj – ponad 1000 lat tradycji  

Tekst: Elżbieta Osińska-Kassa
Fot. Marcin Skrzecz i Mamadou Diouf