Dwudziestu kowali z całej Polski wzięło udział w Plenerze Kowalskim w Swołowie (6-8.08.2021 r.). O celach, jakie stawiał sobie jego organizator opowiedział Grzegorz Krasiński, prezes Stowarzyszenia Forum Kowalskie. Remigiusz Pacer z Kuźni Wodnej w Oliwie oraz Mirosław Kowalski przybliżyli tajniki wytopu stali damasceńskiej, a Tomasz Peplinski wyjaśnił na czym polega tegoroczne zadanie plenerowe. Przewodnikiem po Swołowie był Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia, które wspierał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. 

Forum Kowalskie

Grzegorz Krasiński: …chcemy być coraz lepsi w kowalstwie. Chcemy tworzyć, chcemy działać, chcemy pielęgnować historię i tradycje. To jest coś niesamowitego. Większość ludzi, którzy z nami byli z nami zostają. Raz kowal zawsze kowal. Tak to funkcjonuje…

Wytop stali

Remigiusz Pacer: Czujnikiem laserowym strzelam do środka pieca i w tym momencie wykonuje badanie temperatury. Na pewno stal się już topi. Mamy w środku 1500 stopni. Wytop rozpoczęliśmy o godzinie siódmej. Potrwa do około godziny dwunastej. Koło południa wyłączymy palniki. Zamkniemy piec. Zacznie się proces krystalizacji. Wlewek w tyglu musi powoli zakrzepnąć…

Zadanie

Tomasz Peplinski: …dodatkowa trudność takiej całej pracy zespołowej polega na tym, żebyśmy wszyscy pracowali zgodnie z założeniami, zgodnie z projektem, zgodnie z wymiarami. Tak żebyśmy na finale mogli to po prostu spokojnie wszystko pomontować. Więc ten proces jest dość mozolny…

Swołowo

Dawid Gonciarz: …ta wieś jest wyjątkowa. Położona pomiędzy Słupskiem i Darłowem. Zachowała w niezmienionym kształcie od czasów średniowiecza owalnicowy układ przestrzenny. W ostatnich latach Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zrewitalizowało kilkanaście obiektów budownictwa wiejskiego. Funkcjonujemy w żywym wiejskim organizmie. Stawiamy na edukację. To są, między innymi, zajęcia tkackie, zajęcia muzyczne, zajęcia z budownictwa. Pokazujemy życie w zagrodzie. Dzieci biorą udział w obrządku zwierząt, młócą, wieją na wialni…

Plener Kowalski organizowany jest od trzynastu lat. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (http://muzeum.swolowo.pl/) . W 2021 roku spotkanie kowali wsparły Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz producent Błękitnego Węgla Instytutu Chemicznego Przeróbki Węgla firma Polchar z Polic. Więcej informacji o Forum Kowalskim: http://forumkowalskie.pl/

 

Realizacja i fot.: Sebastian Sahajdak