Z okazji Międzynarodowego Dnia Puzzli przypominamy o autorskiej kolekcji Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi wydanej w 2021 roku, na którą składają się puzzle dla dzieci przedstawiające: Obraz Zdzisława Słoniny „Kolędnicy” oraz obraz autorstwa Marty Stasiowskiej-Walczak „Sianokosy”!

Kolędnicy chodzili dawniej po domach w przebraniach, które w zamian za smakołyki wyśpiewywali kolędy lub prezentowali przedstawienia bożonarodzeniowe. Zwyczaj ten był znany we wszystkich regionach kraju, różnił się tylko repertuarem, przebraniem oraz treścią życzeń. Bardzo popularna była maszkara zwana turoniem – rogate, czarne, włochate zwierzę z kłapiącą paszczą. Kolędnicy często przebierali się także za zwierzęta, diabła lub anioła. Podczas układania „Kolędników” warto dokładnie obejrzeć kostiumy i zastanowić się za kogo są przebrani?


Sianokosy, to słowo rzadko używane w dzisiejszych czasach. Dawniej sianokosy dla mieszkańców wsi był to czas koszenia łąk i pól. Wydarzenie, które angażowało całe rodziny. Trawę i rośliny zielne koszono przeważnie dwa razy do roku: wiosną na przełomie maja i czerwca oraz latem na przełomie lipca i sierpnia. Siano, czyli wysuszona trawa, było bardzo potrzebne w gospodarstwie – stanowiło przede wszystkim pokarm dla zwierząt. Skoszone siano, było zbierane, składowane w stodołach i suszone, aby był z niego pożytek. Narzędziem, które służyło do koszenia była kosa, a jeszcze dawniej – sierp. Jak widać była to naprawdę ważna i ciężka praca. Podczas układania tych barwnych puzzli będzie można poznać, jak kiedyś wyglądała ta praca.

Red. A.S.
Fotografia puzzli: domena publiczna https://pixabay.com/pl/photos/kawa%c5%82ki-puzzli-puzzle-logiczne-1925425/