„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”
Dzisiaj obchodzimy 212 rocznicę urodzin jednego z najważniejszych i najsłynniejszych polskich kompozytorów w historii – Fryderyku Chopinie! Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.
Fryderyk Chopin, powszechnie kojarzy się z muzyką poważną, a w ogólnym mniemaniu muzyka poważna stoi bardzo daleko od tej ludowej. Nie jest to prawda, a już na pewno nie w przypadku Chopina. Jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla Fryderyka była muzyka i dźwięki tradycyjnych instrumentów, z którymi spotykał się co roku, podczas spędzanych na wsiach letnich wakacji. Przed wyjazdem na stałe z kraju, kompozytor wiele podróżował. Mnóstwo czasu spędził w Szafarni (kujawsko-pomorskie), na Mazowszu, ale zatrzymywał się także w majątkach na Kujawach, w Ziemi Dobrzyńskiej czy w Wielkopolsce. Wszędzie tam był niezmiennie zafascynowany muzyką ludu. Uczestniczył w różnych obrzędach, gdzie miał okazję zapoznać się z pieśniami obrzędowymi czy tanecznymi. Sam także nieraz włączał się w to wiejskie muzykowanie oraz tańczył tańce ludowe. Spisywał to co go fascynowało i z tego potem czerpał, tworząc swoje kompozycje. Skomponował np. aż 57 mazurków, ale nie tylko mazur go inspirował – w jego muzyce pojawiają się także elementy kujawiaków i oberków. Nikt tak jak on nie wzniósł się na wyżyny tej muzyki, którą dotąd elity uważały za tę gorszą i prymitywną. Był jednym z pierwszych orędowników ludowości w muzyce i do dziś w jego utworach brzmi całe to muzyczne dziedzictwo polskiej wsi.
Ciekawostki o Fryderyku Chopinie:
*młody Fryderyk był lubiany przez swoich rówieśników. Cechowało go poczucie humoru i pogodne nastawienie do życia.
*wychowywał się w domu, któremu zawsze towarzyszyła muzyka. Jak głosi legenda, gdy przychodził na świat, jego ojciec grał na skrzypcach. *serce kompozytora znajduje się w kościele Św. Krzyża w Warszawie *Fryderyk posiadał nie tylko talent muzyczny, ale także aktorski, literacki i malarski *w całym swoim życiu Chopin zagrał około 30 publicznych koncertów *już od najmłodszych lat Fryderyk wolał grać na fortepianie w ciemności |
***
Śladami Fryderyka Chopina w rocznicę Jego urodzin – dwór w Żelazowej Woli
Red. A.S.
Fot. wyróżniające – domena publiczna polona.pl, hasło: Chopin