Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jako współorganizator tegorocznej edycji Kurpiowskiego Miodobrania w Myszyńcu, uczestniczył w największej imprezie folklorystycznej tego typu odbywającej się w północno-wschodniej Polsce.

Było gwarno, kolorowo i upalnie. Główna część Miodobrania Kurpiowskiego odbyła się w niedzielę 28 sierpnia. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w Bazylice Myszynieckiej, odprawiana częściowo w gwarze kurpiowskiej, z udziałem artystów ludowych w strojach regionalnych.

Po nabożeństwie kolorowy korowód furmanek przejechał do oddalonego o około 5 km od Myszyńca Kompleksu „Kurpiowska Kraina” w Wykrocie, gdzie na jeden dzień powstała gigantyczna miodowa osada z dziesiątkami stoisk, na których można było znaleźć miody i produkty pszczele, przede wszystkim kurpiowskie, ale także z pasiek na Podlasiu i Mazurach.

W wydarzeniu uczestniczył Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk, który został oficjalnie przyjęty w poczet członków Kurpiowskiego Bractwa Bartnego.

Wzięłoteż w nim udział kilkudziesięciu twórców ludowych prezentujących m.in. wyroby gliniane, drewniane, hafty i wycinanki. Na scenie prezentowały się zespoły pieśni tańca, kapele, śpiewacy z kurpiowszczyzny, ale też zaproszeni goście – Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” z Markowej ukazujący folklor Podkarpacia.

Na stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi również nie zabrakło atrakcji. Były zabawy dla dzieci, kolorowanki, quizy, Koło Fortuny. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość zapoznania się z naszymi wydawnictwami. Najmłodsi zachwycali się książką „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe” autorstwa Joanny Papuzińskiej, z pięknymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej oraz puzzlami z obrazami twórców ludowych „Kolędnicy” i „Sianokosy”. Dla tych nieco starszych przygotowaliśmy m.in. publikację ilustrującą dawne stroje ludowe z różnych regionów Polski oraz reprint „Śpiewy historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza. Nasze stoisko odwiedził Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk.

Organizatorami 45 Miodobrania Kurpiowskie 2022 było Miasto i Gmina Myszyniec oraz Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Zapraszamy w przyszłym roku!

Fot. Z arch. NIKiDW