Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że właśnie ukazał się ostatni w tym roku numer kwartalnika „Kultura Wsi” wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. W tym szczególnym czasie radosnego oczekiwania na nadejście świąt Bożego Narodzenia skupiliśmy się przede wszystkim wokół literatury słownej, zwyczajów i obrzędów związanych z tym okresem. Serdecznie zapraszamy do lektury!

W niezwykle interesujących artykułach przenosimy Państwa do różnych rejonów naszego kraju, by pokazać najważniejsze i najpiękniejsze tradycje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Doskonałym wprowadzeniem w tę tematykę jest materiał Jacka Żukowskiego „Zwyczaje Bożego Narodzenia w tradycyjnej kulturze ludowej”, który zawiera ciekawe informacje o podłaźniczkach, dzieleniu się opłatkiem, kolędowaniu z turoniem i gwiazdą, jasełkach, Herodach oraz innych zwyczajach i obrzędach.

Z obyczajami związana jest literatura słowna. Wiele utworów pisarstwa ludowego powstawało w związku z dorocznymi świętami kościelnymi, z tym z Bożym Narodzeniem. Wśród licznych gatunków prozatorskich z motywami biblijnymi i wyobrażeniami chrześcijańsko-ludowymi doskonale korespondują legendy. W naszym kolejnym artykule przedstawiamy twórczość Janiny Radomskiej z Radzięcina k. Frampola na Lubelszczyźnie, która w swojej twórczości sięga właśnie do tego typu treści.

O zwyczaju kolędowania z szopką, które było bardzo popularne na Lubelszczyźnie do czasów II wojny światowej piszemy w artykule „Czy państwo pozwolo szopkie sprezentować? Kolędowanie z szopką na podstawie materiałów Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie”.

W polskiej tradycji okres Bożego Narodzenia kończy się 2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego i Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji ludowej nazywane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. O znaczeniu tej uroczystości dla mieszkańców wsi opowiada Krystyna Krajewska – kierownik Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Korzenie” z Łaguszowa k. Zwolenia.

Mija 40 lat od powołania do życia Duszpasterstwa Rolników. O tej jakże ważnej dla polskich rolników rocznicy mogą Państwo przeczytać w dziale Z kart historii, w artykule Andrzeja W. Kaczorowskiego „Narodziny Duszpasterstwa Rolników”.

Serdecznie zapraszamy do lektury, życząc Państwu, aby nadchodzące święta Bożego Narodzenia przepełnione były wiarą, miłością, ciepłem rodzinnym i wzajemnym szacunkiem.