![](http://archiwum.nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2023/04/20230401_103958-960x590.jpg)
Drewniane baranki na Grudziądzkim Jarmarku Wielkanocnym
1 kwietnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zagościł na rynku w Grudziądzu w ramach Grudziądzkiego Jarmarku Wielkanocnego. Wydarzenie było współorganizowane przez miasto Grudziądz. Jarmark otworzyła Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani Anna Gembicka, która objęła honorowym patronatem to wydarzenie.
Swoje stoiska wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu grudziądzkiego, które przygotowały do sprzedaży regionalne przysmaki wielkanocne. Przeważały ciasta – baby i mazurki, ale i inne domowe wypieki. Powodzeniem cieszyły się również pasztety i bigos oraz swojskie pieczywo. Koła przygotowały także palmy wielkanocne a na stół świąteczny zielony owies, gałązki i inne ozdoby.
Na naszym jarmarku nie mogło zabraknąć twórców ludowych z terenu Borów Tucholskich, Ziemi Chełmińskiej oraz Pałuk. Można było nabyć plecione koszyki, pisanki, serwety ręcznie haftowane czy jajka ozdabiane frywolitką. Było także stoisko prezentujące sztukę ludową z rzeźbami świętych, tradycyjnymi drewnianymi barankami i kogucikami wielkanocnymi. Na warsztatach prowadzonych przez pana Zygmunta Kędzierskiego w starym nadwiślańskim spichrzu, dzieci wykonywały, pod okiem uznanego twórcy ludowego, tradycyjne zabawki z drewna.
Na scenie przygrywał zespół agregandado z Torunia oraz Kapela Chełmińska – w repertuarze znalazły się utwory tradycyjne oraz przyśpiewki ludowe. Mimo chłodu, mieszkańcy przybyli dość licznie i chętnie zaopatrywali się w żywność oraz rękodzieło na stoiskach.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi dziękuje współorganizatorowi Miastu Grudziądz za wsparcie Jarmarku oraz Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani Annie Gembickiej za objęcie honorowym patronatem wydarzenia.
Serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne wydarzenia NIKiDW w regionie!
Tekst: Grażyna Olszaniec
fot. Grażyna Olszaniec