![](http://archiwum.nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2022/12/stasiowska_sianokosy-1-768x552-1-960x590.jpg)
Ludowe prezenty na każdą okazję – prezentacja wydawnictw Instytutu!
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi pragnie przedstawić wyjątkową ofertę wydawniczą. Każda z publikacji NIKiDW pokazuje piękno polskiej tradycji, z jej niezwykłymi ludowymi zwyczajami i obrzędami. Oferta jest skierowana zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.
Gra pamięciowa „Tradycyjne zabawki”
Na platformie klasycznego memory stworzyliśmy grę, dzięki której dowiecie się czym bawili się nasi dziadkowie i nasze babcie. Razem z nami poznajcie tajemniczy i wielobarwny świat zabawek ludowych. Nasza gra pozwoli nie tylko na miłe spędzenie czasu, ale również, dzięki dołączonej do niej książeczki z opisami, dostarczy wielu cennych informacji na temat różnorodnej i pięknej sztuki ludowej polskiej wsi.
Puzzle „Sianokosy”
Sianokosy, to słowo rzadko używane w dzisiejszych czasach. Dawniej sianokosy dla mieszkańców wsi był to czas koszenia łąk i pól. Wydarzenie, które angażowało całe rodziny. Trawę i rośliny zielne koszono przeważnie dwa razy do roku: wiosną na przełomie maja i czerwca oraz latem na przełomie lipca i sierpnia. Siano, czyli wysuszona trawa, było bardzo potrzebne w gospodarstwie – stanowiło przede wszystkim pokarm dla zwierząt. Skoszone siano, było zbierane, składowane w stodołach i suszone, aby był z niego pożytek. Narzędziem, które służyło do koszenia była kosa, a jeszcze dawniej – sierp. Jak widać była to naprawdę ważna i ciężka praca. Podczas układania tych barwnych puzzli będzie można poznać, jak kiedyś wyglądała ta praca.
Książka „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”
Książka zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, „godek” oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzają młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Wielkim atutem wydawnictwa są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wydawniczą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi dostępną na stronie: https://nikidw.edu.pl/sklep/
Zapraszamy do zakupów!