![](http://archiwum.nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2023/05/Bez-nazwy-1-960x590.png)
Noc Muzeów – Spotkanie z kulturą Lubelszczyzny
13 maja Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na spotkanie z kulturą Lubelszczyzny. Tym razem zaprezentujemy się w nieco innej niż do tej pory scenerii, bowiem zaplanowane przez nas aktywności będą się odbywały po zmroku, w ramach XIX edycji Nocy Muzeów. Parterami wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej.
Noc Muzeów w Warszawie to największe i jednocześnie najlepiej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne, które od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku weźmie w nim udział rekordowa liczba 270 placówek, które zapewnią ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokażą pomieszczenia na co dzień niedostępne. Swoje programy zaprezentują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które są związane z kulturą, życiem publicznym czy nauką.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w tym roku po raz pierwszy włączy się w tę zacną inicjatywę, zapraszając wszystkich warszawiaków oraz przebywających w stolicy gości do poznania kultury Lubelszczyzny.
Od godz. 19.00 w gmachu Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 będzie można zobaczyć aranżację lubelskiej chaty, poznać historię bartnictwa, czyli dawnego pszczelarstwa, obejrzeć multimedialną prezentację o miejskiej pasiece oraz odbyć interaktywny spacer po ulu.
Na przybyłych na nasze wydarzenie gości czekają też inne atrakcje, jak:
• pokaz filmów, które powstały w Poleskim Parku Krajobrazowym,
• wystawa prac Stanisława Koguciuka, artysty, zwanego Nikiforem z Pławanic,
• warsztaty rękodzielnicze z tworzenia świec z węzy pszczelej i wianków z bibuły,
• stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, z degustacją lokalnych potraw,
• warsztaty taneczne z potańcówką.
Będzie można również skosztować tradycyjnych kazimierskich kogutów, cebularzy lubelskich oraz podziwiać stroje ludowe z Lubelszczyzny.
Przez cały czas trwania wydarzenia przygrywać nam będą kapele i zespoły ludowe – Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, Kapela z Morcinkowej Górki, Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, Szczebrzeska Kapela Podwórkowa.
Serdecznie zapraszamy!
Fot. Kadr z filmu: Twórcy ludowi na Lubelszczyźnie. Zapraszamy do obejrzenia.