2 lipca Brok stał się stolicą Kurpi. Na scenie przy Plaży Miejskiej wystąpiły zespoły śpiewacze i taneczne z terenów Puszczy Białej i Zielonej. Potem widzowie sami ruszyli na parkiet w takt muzyki ludowej.

Nadbużański Festiwal Kultury Kurpiowskiej odbywał się w ramach Dni Broku i Puszczy Białej. Organizatorzy już po raz drugi postanowili promować lokalną kulturę i zaprosić do Broku zespoły ludowe, które miały szczególną motywację, by zaprezentować pełnię swoich artystycznych możliwości. Festiwal odbywał się bowiem w formie konkursu. Jury oceniało nie tylko ogólny efekt artystyczny, ale też szczegóły techniczne m.in. dobór repertuaru, stroje i zgodność wykonania z tradycyjną techniką śpiewu oraz tańca. W zmaganiach konkursowych wzięły udział zespoły z różnych grup wiekowych, wystąpili dorośli, młodzież i dzieci. Występ najmłodszej grupy został przyjęty przez członków jury i widzów ze szczególnym entuzjazmem. To właśnie dzięki takim zespołom kultura kurpiowska ma szansę przetrwać przez kolejne dziesięciolecia.

Prowadzącym festiwal był kierownik zespołu „Kurpianka” z Kadzidła, Paweł Łaszczych, który jak zwykle zabawiał widzów kurpiowskimi opowieściami i żartami. Publiczność nie tylko podziwiała występy kapel i tancerzy. Już w trakcie obrad jury przed sceną rozpoczęła się potańcówka. Widzowie byli tak chętni do zabawy, że nie dawali muzykom zejść ze sceny, by można było ogłosić werdykt. W rezultacie wyniki udało się odczytać z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. Każdy zespół zasłużył na wyróżnienie, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Został nim Rozoski Zespół Ludowy.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach, która przyjechała do Broku wraz z zespołem, podkreślała, jak ważne są takie wydarzenia:

Bardzo potrzebujemy takich festiwali, jak ten w Broku. (…) Jest wiele grup śpiewaczych, wielu artystów ludowych, którzy chcą się pokazać, chcą przekazywać swoje tradycję, tradycje rodzinne, a nie zawsze mogą, ze względu na to, że większość imprez jest zdominowana przez komercję.

Po ogłoszeniu wyników scenę przy plaży przejęły Kapele: „Kurpianka” z Kadzidła i „Puszcza Biała” z Bosewa. Zabawa trwała aż do wieczora.
Burmistrz Broku Marek Młyński zapewniał, że chce, by konkurs stał się wydarzeniem cyklicznym i na stałe wszedł do harmonogramu regionalnych imprez.

Zatem Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Gmina Brok zapraszają za rok!

Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a Gmina Brok współorganizatorem.

WYNIKI

Zespoły śpiewacze:

I miejsce ROZOSKI ZESPÓŁ LUDOWY
II miejsce KOBIECY ZESPÓŁ ŚPIEWACZY Z NOWOGRODU
III miejsce GRUPA ŚPIEWACZA RYSZARDA BORZYMOWSKIEGO
Wyróżnienie ZESPÓŁ „WRZOS” Z MYSZYŃCA
Wyróżnienie „ORKIESTRA KURPIOWSKA” Z LELISA
Wyróżnienie ZESPÓŁ „MAŁKINIANKA” z Małkini

Zespoły taneczne dorośli:

I miejsce ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „OBEREK” – GRUPA Dorośli

Zespoły taneczne dzieci i młodzież:

I miejsce ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃĆA „KURPIE” – GRUPA DZIECIĘCA
II miejsce ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „WYSZKÓW” – GRUPA
MŁODZIEŻ
III miejsce ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃĆA „KURPIE” – GRUPA MŁODZIEŻ

Fot. JJStudio Jan Kisiel