KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH „CZERWONA JARZĘBINA” W KAMESZNICY
Koło Gospodyń Wiejskich w Kamesznicy należy do gminy Milówka w powiecie żywieckim, województwo śląskie. Wieś sołecka liczy około 3 tys. mieszkańców, a jej obszar wynosi 3930 ha. Koło Gospodyń Wiejskich w Kamesznicy istnieje od ponad 60 lat. Z uwagi na bardzo rozległy teren do roku 1994 funkcjonowały tu dwa Koła. Do roku 1989 organizacje te były prowadzone przez SKR i Kółko Rolnicze, a następnie przejął je Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.
W roku 1994 dwa Koła połączyły się w jedno, a jego Przewodniczącą została Irena Pietras. Obecnie w jego skład wchodzi około 40 kobiet, w różnym wieku, które prężnie działają na rzecz społeczności lokalnej. Panie zaczęły uzupełniać stroje regionalne, organizować przegląd potraw regionalnych, brać udział w różnych konkursach kulinarnych, występach artystycznych, organizować wyjazdy krajoznawcze. Taka aktywna działalność trwa do dnia dzisiejszego i z pewnością będzie trwać nadal.
Panie pielęgnują i promują tradycje, zwyczaje i kulturę regionu, nie tylko w swojej gminie, powiecie, województwie, ale i na terenie całego kraju.
W 2018 roku po zarejestrowaniu Koła w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonych przez ARiMR przyjęło ono nazwę „Czerwona Jarzębina” w Kamesznicy. Dlatego – ponieważ każda z członkiń ma czerwone korale, które są nieodzownym elementem stroju góralskiego. Dawniej dziewczęta robiły je z czerwonej jarzębiny, dlatego roślina ta jest Paniom tak bliska.
Obecnie członkinie Koła są w posiadaniu co najmniej 3 kompletów stroju – dwóch odświętnych i jednego roboczego tzw. pasterskiego. Składają się na nie spódnice jednokolorowe, kwiaciate, chustki z frędzlami jedwabnymi, kierpce i trzewiki, niektóre mają serdaki bez rękawa i z rękawami na zimę.
Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwona Jarzębina” w Kamesznicy jest bardzo aktywne. Dba o kulturę i tradycje swojego regionu. Bierze udział w różnych konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Jeżeli chodzi o Konkursy Krajowe to Panie zajęły I miejsce w województwie śląskim w Konkursie Małżonki Pana Prezydenta, co pozwoliło im wziąć udział w finale w Warszawie. Kolejnym sukcesem było zajęcie I miejsca w województwie śląskim w konkursie Bitwa Regionów, I miejsca w województwie śląskim w konkursie W sercu Wsi oraz I miejsca w województwie śląskim w konkursie Mistrzowie Agro.
Od lat Koło bierze udział w powiatowym przeglądzie potraw regionalnych, czego sukcesem są I miejsca w różnych kategoriach. Od prawie 30 lat w ramach Godów Żywieckich Panie przygotowują próbowackę lokalnych dań. Swoje kulinarne arcydzieła prezentują także podczas rożnego rodzaju uroczystości lokalnych, kościelnych. W 2006 roku opublikowały i wydały książkę z potrawami regionalnymi, której nakład został wznowiony w 2016 roku.
Członkinie Koła są również uzdolnione wokalnie. Występują na scenie i prezentują śpiewem rodzimą kulturę ludową. Na Jubileusz XX-lecia połączenia Kół w 2014 roku wydały książkę ze zbiorem Kamesznickich piosenek i przyśpiewek.
Ich motto brzmi: „Jakby co, kiedy co, kany co, albo co! To my są”
Tekst: Irena Pietras- Przewodnicząca KGW w Kamesznicy
Fot. Z arch. KGW w Kamesznicy