Pierwsza edycja warsztatów dla młodych muzyków ludowych z Kurpi!
Za nami pierwsza edycja „Warsztatów dla młodych muzyków ludowych z Kurpi” organizowanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Uczestnicy w dniach 10-12 lipca szkolili się pod okiem doświadczonych instruktorów w grze na skrzypcach i harmonii pedałowej.
W poniedziałek 10 sierpnia do ośrodka Caritas w Ptakach przyjechało dwadzieścioro sześcioro muzyków z Lelisa, Torośli, Rozóg, Nowogrodu i Zbójny. Po zakwaterowaniu w ośrodku, grupa wyruszyła do Nowogrodu na zwiedzanie skansenu. Odbyły się tam również pierwsze zajęcia muzyczne. Harmonistów szkolił Karol Samsel, a skrzypków instruowali: Magdalena Golon, Paweł Dąbkowski i Marcin Drabik. Choć skoordynowanie gry muzyków o różnym stopniu zaawansowania stanowiło duże wyzwanie, już pod koniec pierwszych zajęć udało się wspólnie przećwiczyć repertuar i zgrać skrzypków oraz harmonistów. Uczestnicy przygotowywali repertuar na wtorkowy koncert pn. „Na Kurpiowską Nutę”.
Wieczór był pełen niespodzianek. Na polanie odbyło się ognisko, na które zostali zaproszeni wyjątkowi goście – Witold Kuczyński oraz Agnieszka Zielewicz. Pan Witold, żywa legenda Kurpi Zielonych, opowiadał kurpiowskie historie i ciekawostki, ale też zwrócił uwagę na technikę śpiewu ludowego, czyli na zanikające już dzisiaj elementy m.in. na tzw. śpiewany przedtakt. Zaprezentował również tradycyjne instrumenty ludowe. Z kolei Agnieszka Zielewicz opowiadała o niezwykłym życiu pszczół i przeprowadziła instruktaż wykonywania woskowych świec. Paweł Dąbkowski pokazywał zabytkowe skrzypce i objaśniał szczegóły techniczne dotyczące budowy instrumentów. Potem przyszedł czas na wspólne śpiewanie i granie. Do uczestników warsztatów dołączył Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu.
Kolejny dzień warsztatów był bardzo pracowity, próby rozpoczęły się tuż po śniadaniu i trwały przez kilka godzin. Przed wieczornym koncertem znalazła się chwila na rejs po Narwi i na krótki pokaz umiejętności muzycznych na łomżyńskim rynku. Wielu przechodniów zatrzymało się, by posłuchać muzyki kurpiowskiej i wykonać zdjęcia. W końcu nadszedł czas na występ dla społeczności Nowogrodu, który odbywał się w Restauracji „Wiszące Ogrody” usytuowanej na skarpie w zielonej, malowniczej okolicy. Słuchaczy było tak wielu, że zabrakło miejsc pod wiatą. Muzycy zagrali wspólnie kilka utworów, odbyły się również występy w duetach mistrz-uczeń. O poziomie wykonania niech świadczy fakt, że brawa publiczności nie milkły jeszcze długo po zakończeniu gry. W koncercie wzięły udział również zespoły: Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu i Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu.
Po występach odbyła się krótka potańcówka dla gości. Wówczas scenę przejęła Kapela „Miód na serce”. Niektórzy uczestnicy warsztatów także przygrywali do tańca, dzięki czemu mogli poczuć emocje związane z grą na prawdziwej zabawie.
W ostatnim dniu warsztatów odbyły się zajęcia z Marcinem Drabikiem, skrzypkiem, który koncertuje w Polsce i za granicą oraz występuje na scenie z gwiazdami, m.in. z Haliną Mlynkovą. Zwieńczeniem warsztatów był wyjazd do aquaparku i minikoncert dla Burmistrza Nowogrodu oraz pracowników ośrodka „Caritas”.
Trzeba podkreślić, że młodzi muzycy budzili podziw wśród obserwatorów. Ich poczynaniami zainteresowały się władze Nowogrodu oraz Dyrekcja Skansenu. Pracownicy „Caritas” przychodzili na próby i przysłuchiwali się występowi.
Najlepszym dowodem na zasadność przeprowadzenia warsztatów były uśmiechy na twarzach uczestników i zauważalny postęp w technice gry. Uczestnicy mogli szkolić swoje umiejętności u różnych instruktorów i wymieniać się spostrzeżeniami. Obserwowanie postępów kolegów i koleżanek także motywowało do dalszej pracy. Uczestnicy mieli tylko jedno zastrzeżenie – stwierdzili, że wyjazd był za krótki.
O poczynaniach młodych skrzypków i harmonistów szybko dowiedzieli się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po sieci zaczęły krążyć nagrania z występów. Dzieci i młodzież, które oglądały swoich rówieśników przekonały się, że gra na instrumentach przynosi mnóstwo satysfakcji, a kultura ludowa to nie „obciach”, ale powód do dumy.
Kto wie, być może to trzydniowe spotkanie będzie początkiem długiej współpracy i z czasem zrodzi się z tego większy projekt muzyczny.
W warsztatach wzięli udział uczestnicy i instruktorzy z: Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie, Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach, Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli, Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Nowogrodzie.
Organizator: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Dziękujemy za wspólne spędzenie czasu!
Fot. Jan Kisiel