Tradycyjna kultura muzyczna polskiej wsi w najnowszym numerze kwartalnika Kultura Wsi
Miło nam poinformować Państwa, że właśnie ukazał się drugi numer kwartalnika Kultura Wsi wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tym razem skupiliśmy się przede wszystkim na prezentacji tradycji muzycznej polskiej wsi. Zapraszamy do lektury!
Muzyka ludowa jest jednym z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej społeczności. Odzwierciedla życie codzienne mieszkańców wsi, ich pracę, obyczaje, obrzędy. Tworzona przez anonimowych artystów i przekazywana z pokolenia na pokolenie często stanowi inspirację dla współczesnych twórców.
Doskonałym wprowadzeniem do tematu jest artykuł profesora Zbigniewa Przerembskiego „Instrumentarium muzyczne w ludowej tradycji kulturowej Polski”. Autor podkreśla ważną rolę instrumentów muzycznych, które pełniły w kulturze ludowej wiele funkcji i nierzadko były też mistrzowskimi dziełami rzemiosła charakterystycznego dla danych regionów Polski.
Tekst Marcina Szczechowiaka poświęcony Stowarzyszeniu Muzyków Ludowych w Zbąszyniu przedstawia historię wielu pokoleń muzyków kultywujących lubusko-wielkopolskie tradycje i wychowanych na dźwiękach kozłów, sierszenki czy mazanki – instrumentów typowych dla Regionu Kozła. W artykule znajduje się ich dokładny opis, jak również prezentacja budowniczych, prawdziwych mistrzów w swoim fachu.
Kulturę muzyczną Wielkopolski przybliżamy także w wywiadzie z wybitnym dudziarzem Romualdem Jędraszakiem, laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, z którym rozmawiała Magdalena Trzaska.
Głosy dzwonów kościelnych towarzyszyły i towarzyszą ludziom w najważniejszych momentach życia. Od stuleci były charakterystycznym symbolem lokalnej kultury i na dobre zakorzeniły się w pejzażu dźwiękowym – nie tylko wsi. W artykule dr Małgorzaty Dziury „Dzwon na trwogę w audiosferze wsi” przybliżamy jedną z funkcji, którą spełniał dzwon w przestrzeni wsi – ostrzeganie przed niebezpieczeństwami.
W Dziale Ludzie prezentujemy dwie postacie niezwykle ważne dla kultury muzycznej naszego kraju. Z Józefem Brodą, multiinstrumentalistą, budowniczym instrumentów ludowych, pedagogiem i folklorystą rozmawiał Mamadou Diouf. Natomiast Witold Kuczyński, Kierownik Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” w Czarni, odpowiadał na pytania Janusza Pawlaka.
W Dziale Badacze kultury zamieszczamy wspomnienie o Aleksandrze Szurmiak-Boguckiej, wybitnej znawczyni kultury Karpat, miłośniczce góralskiej muzyki, założycielce Zespołu Regionalnego „Podhale” napisany przez Inkę Bogucką, etnografa i dziennikarkę Telewizji Kraków.
Miłym dodatkiem do tego numeru jest płyta z tradycyjną muzyką ludową
Serdecznie zapraszamy do lektury!
Link do prenumeraty:
https://nikidw.edu.pl/formularz-zgloszeniowy-prenumeraty-kwartalnika-kultura-wsi-na-rok-2023/
na stronie:
https://nikidw.edu.pl/czasopismo-kultura-wsi/