Podsumowanie „Warsztatów Rękodzielniczych dla szkół rolniczych”
W czwartek, 28 listopada br., zakończył się cykl wydarzeń pod nazwą „Warsztaty Rękodzielnicze dla szkół rolniczych” realizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w województwie kujawsko-pomorskim.
W listopadzie, uczniowie szkół rolniczych z regionu mogli zapoznać się z działalnością wybranych twórców i wykonać rękodzieło pod ich okiem. Chodziło o to, by zaszczepić u nich zamiłowanie do ludowej sztuki i by zdobyte umiejętności młodzież mogła wykorzystywać do tworzenia własnych wytworów rękodzielniczych.
Pierwsze warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu, którego uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zdobnictwem pałuckim. Przewodnikiem po rękodzielnictwie Pałuk była pani Małgorzata Bołka. Uczniowie wykonywali na warsztatach kwiaty z bibuły oraz tradycyjnego pająka.
Natomiast drugie warsztaty miały na celu przekazanie młodzieży Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu umiejętności wytwarzania ludowego rękodzieła z wikliny. Przeprowadziła je twórczyni ludowa, pani Anna Przytarska.
Kolejną lokalizacją warsztatów był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu. Pani Krystyna Zagrabska, specjalistka od fajansu włocławskiego, haftu, pisanek i ozdób choinkowych, zaprezentowała młodzieży haft kujawski oraz wzory ze słynnych „Włocławków”. Zostały one przeniesione na zakładki, talerze oraz ozdoby choinkowe.
Również na Kujawach, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach, pani Henryka Derezińska zapoznała uczniów z haftem kujawskim, którego motywy młodzież odwzorowała na płóciennych torbach.
Na Krajnę, do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, zaproszono panią Joannę Skierę, pasjonatkę i propagatorkę haftu krajeńskiego. Wzory zostały również przeniesione przez uczniów na płócienne torby.
Wszystkie wykonane przez siebie rękodzieła młodzież zabrała do domów.
Dziękujemy dyrektorom szkół za możliwość współpracy z nami, twórcom za chęć podzielenia się swoimi umiejętnościami, a młodzieży za zaangażowanie przy tworzeniu własnych projektów.
Tekst: Grażyna Olszaniec
Fot. Grażyna Olszaniec, Aleksander Peszka