W dniach 6-7 grudnia br. odbyły się, już po raz trzeci, warsztaty dla nauczycieli szkół rolniczych. Tym razem tematem wiodącym był śpiew i finansowanie działalności zespołów ludowych. Obecni i przyszli kierownicy i instruktorzy zespołów muzycznych i tanecznych mogli pozyskać wiedzę i praktyczne umiejętności jak rozśpiewać młodzież w szkole, jak współpracować z samorządem lokalnym i jak pozyskiwać środki na prowadzenie i rozwój działalności zespołów.

W dwudniowych szkoleniach zorganizowanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa WsiI we współpracy z Polską Sekcją Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych i Sztuki Ludowej CIOFF oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Warszawianka” wzięło udział niemal 80-ciu nauczycieli ze szkół rolniczych podległych ministerstwu rolnictwa z terenu całego kraju. Szkolenie organizowane były w Siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie w Otrębusach.

Pierwszy warsztat poświęcony organizacji szkolnego konkursu piosenki ludowej poprowadził kompozytor i aranżer Marcin Obst. Warsztaty nt. budowania współpracy i partnerstwa z samorządem i organizacjami społecznymi oraz sposobów finansowania działalności artystycznej zespołów szkolnych ze środków krajowych i zagranicznych, poprowadziła Agnieszka Wargowska-Dudek – menadżerka organizacji pozarządowych i instytucji kultury.

Z kolei praktyczne zajęcia z tańca – tym razem poloneza – poprowadziła wieloletnia tancerka Karolina Rząca. Warsztaty taneczne poprzedził pokaz ludowych zespołów młodzieżowych „Warszawianka”. Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, a zdobyta wiedza znajdzie zastosowanie w ich codziennej pracy w szkole, co potwierdzili w zebranych ankietach ewaluacyjnych.

 

Oprac. i zdj. M. Niedek