Obyczaje, zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w najnowszym numerze kwartalnika Kultura Wsi!
Miło nam poinformować Państwa, że właśnie ukazał się ostatni w tym roku numer kwartalnika Kultura Wsi wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tematem przewodnim tego numeru są obyczaje, zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe rozpowszechnione na polskiej wsi, szczególnie w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku. Zapraszamy do lektury!
Doskonałym wprowadzeniem do tematu jest artykuł Małgorzaty Oleszkiewicz „Czas świętowania na polskiej wsi”, w którym autorka koncentruje się na najważniejszych elementach związanych z tym zagadnieniem. Czas świętowania na polskiej wsi został tu przedstawiony w cyklu rocznym, skupionym wokół świąt chrześcijańskich oraz w cyklu związanym z życiem człowieka.
Rytm życia na dawnej wsi był nierozerwalnie związany z postaciami świętych patronów, zwłaszcza przy określaniu początku i zakończenia prac polowych i gospodarskich. Ten ciekawy wątek rozwija dr Artur Gaweł w artykule „Święci patroni w obrzędowości zimowej wsi podlaskiej”.
W materiale dr Arkadiusza Jełowickiego „Pulteram – zwyczaj, grill, festyn? prezentujemy zwyczaj przedweselny związany z obrzędowością rodzinną, polegający na psotach urządzanych zwykle przed domem panny młodej, w postaci bicia szkła przez gości weselnych. Do tej pory kultywowany na ziemiach polskich będących częścią byłego zaboru pruskiego.
Ważną częścią lokalnej kultury jest kuchnia świąteczna, pełna wyjątkowych i specjalnych potraw, przyrządzanych w szczególny sposób tylko raz w roku. Piszemy o tym w artykule autorstwa Dominika Orłowskiego „Kuchnia świąteczno-obrzędowa w okresie zimowym”. Z kolei w arkana przygotowywania kurpiowskiego pieczywa obrzędowego wprowadzi Państwa tekst Witolda Kuczyńskiego. Autor opowiada o tradycjach wypiekania fafernuchów, byśków i nowych latek.
W twórczość zapraszamy do zapoznania się z gawędami Bronisława Pietraka, wybitnego artysty ludowego, często nazywanego chłopskim Kochanowskim.
Życzymy miłej lektury!
link do prenumeraty:
https://nikidw.edu.pl/formularz-zgloszeniowy-prenumeraty-kwartalnika-kultura-wsi-na-rok-2023/
na stronie:
https://nikidw.edu.pl/czasopismo-kultura-wsi/