Mamy przyjemność ogłosić premierę publikacji pt.: „Chłopi polscy na przestrzeni wieków”, pod redakcją Mateusza Wyżgi, Jolanty Załęczny.
 
To efekt interdyscyplinarnej konferencji pt.: „Chłopi polscy na przestrzeni wieków. Stan badań i perspektywy badawcze”, zorganizowanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Instytut Historii Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Jej celem było ukazanie szerokiego i zgodnego z aktualnym stanem badań naukowych obrazu stosunków i przemian wsi polskiej od X do XXI w., od problematyki historycznej poprzez zagadnienia etnohistoryczne, aż do narracji prowadzonej przez muzea zajmujące się historią wsi. Teksty zamieszczone w tomie pokonferencyjnym są próbą oceny stanu wiedzy, zawierają też szereg postulatów badawczych. Ich autorzy reprezentują różne ośrodki naukowe oraz inne instytucje związane z wsią i jej historią.
 

Artykuły zostały ułożone w sposób chronologiczny, aby zaprezentować czytelnikowi ciekawą panoramę zagadnień dotyczących ludności wiejskiej na przestrzeni dziejów. Mimo iż autorzy analizowali wybrane aspekty przeszłości, to jednak zawsze na pierwszym planie starali się ukazać przeciętnego człowieka. Obserwujemy pewien zwrot w zainteresowaniach badaczy, mianowicie odejście od analizy ruchów politycznych czy działalności instytucji na rzecz społeczeństwa masowego, czyli zwykłych ludzi.

Tak szerokie ujęcie przeszłości i źródeł tożsamości wsi polskiej nie wyczerpuje poruszanych zagadnień. W założeniu autorek i autorów ma jednak stanowić impuls do rozwijania poruszonych kwestii i stawiania nowych pytań badawczych, co z kolei przyczyni się do lepszego rozumienia procesów dziejowych zachodzących na wsi oraz w całym współczesnym społeczeństwie polskim.