„Mistrz-Uczeń” – śpiew tradycyjny
Program Stypendialny „Mistrz – Uczeń” to inicjatywa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, której celem jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości i rzemiosła ludowego. Jego adresatami są zarówno mistrzowie z wyróżniającym się dorobkiem, jak i adepci chcący doskonalić swoje umiejętności lub dopiero je posiąść. W minionym roku odbyła się 2. edycja tej inicjatywy. Niniejsza seria filmów przedstawia stypendystów naszego programu oraz ich nierzadko unikatową twórczość.
Prezentujemy kolejny odcinek z serii filmów dokumentujących drugą edycję programu stypendialnego NIKiDW „Mistrz-Uczeń”. Przed Państwem Mistrzyni Anna Chuda jej uczennica Marika Maciej, które są wielkimi pasjonatami śpiewu tradycyjnego i innych form wielkopolskiej kultury ludowej.
Anna Chuda to znana i ceniona śpiewaczka biskupiańska oraz wybitna osobowość kultury ludowej Wielkopolski. Umiejętności śpiewu wyniosła z muzykującego domu rodzinnego. Dziś w swoim repertuarze ma około 600 pieśni i okolicznościowych przyśpiewek. Pierwsze laury zdobyła już podczas swojego debiutu na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą z roku 1985 gdzie wraz z córką zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Duży-Mały”.
Marika Maciej pochodzi z centralnej części Wielkopolski. Od lat uczestniczy w licznych kursach śpiewu tradycyjnego, w tym głosem białym. W ramach Programu „Mistrz-Uczeń” uczyła się pieśni z tradycyjnych dla regionu szamotulskiego, biskupizny i innych części Wielkopolski. Nowo nabyte umiejętności zamierza wykorzystać w kapeli dudziarskiej, w której gra na skrzypcach przewiązanych – tradycyjnym instrumencie wielkopolskim. Poza muzyką pasjonuje się haftem.
Zapraszamy do oglądania!