Oddajemy do Waszych rąk pierwszy w tym roku numer kwartalnika, w czasie oczekiwania na wiosnę. Powracająca do „życia” przyroda powoduje, że zaczynamy myślami wybiegać do weekendowych i wakacyjnych wyjazdów w ciekawe miejsca, których w naszym kraju nie brakuje. Szczególnie zachęcamy do poznania uroków polskiej wsi. Tematem przewodnim tego numeru jest bowiem dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w turystyce wiejskiej. 

A poza tym w numerze:

-Warsztat garncarza w Koronowie
-Ekomuzeum na szlakach turystycznych
-Perebory lubelskie dawniej i dziś
-Wioska ginących zawodów
-Dziedzictwo Zalipia
-Portal dziedzictwowsipolskiej.pl
-O Wincencie Witosie raz jeszcze

-Dodatek Etnomozaika

Projekt pn. „Etnomozaika. Współczesne dziedzictwo kulturowe wsi” to propozycja badawcza odwołująca się do prac Oskara Kolberga z XIX wieku. To wyjątkowy koncept, który ma na celu dokumentację i analizę wybranych zjawisk kulturowych, związanych z dziedzictwem i tradycją wsi. Służyć ma to celowi nadrzędnemu projektu, którym jest zachowanie i ochrona współczesnych polskich tradycji, wywodzących się z kultury chłopskiej oraz wzmacnianie kultury tradycyjnej.

Publikacja zawiera efekty prac inicjujących projekt. Część pierwsza prezentuje postać Oskara Kolberga, jego dorobek twórczy oraz kolejnych badaczy kontynuujących dzieło wielkiego uczonego.  Kolejna część jest poświęcona genezie projektu, jego idei i założeniom. Natomiast w części trzeciej skupiliśmy się na przedstawieniu celów projektu, jego założeń merytorycznych oraz tworzeniu archiwum pobadawczego.

Efektem końcowym projektu „Etnomozaika” ma być wielotomowa publikacja, która stanowić będzie kompendium wiedzy naukowej, przekazanej w sposób klarowny, przystępny i zrozumiały.

 

Zdjęcie wyróżniające: Jeden z nielicznych ocalałych drewnianych domów, Zalipie 2023 r., fot. Robert Garstka