Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa był organizatorem cyklu wydarzeń online, skierowanych do Kół Gospodyń Wiejskich. O tym jak ważną rolę pełnią te organizacje we współczesnym świecie mówił w programie Wiadomości Rolnicze TVP3 dr Tomasz Sińczak, przedstawiciel Instytutu, jeden z organizatorów tego przedsięwzięcia.

Od kilku lat Koła Gospodyń Wiejskich po wcześniejszym zarejestrowaniu się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą ubiegać się o dofinansowanie na swoją działalność. W tym roku na ten cel przeznaczono 40 mln złotych. Pieniądze umożliwiają tym organizacjom kultywować tradycje. Wpis do rejestru pozwala im również uporządkować sprawy organizacyjne, ale to co ważne na wsi wzrasta kreatywność i przedsiębiorczość. Stąd szereg szkoleń, które pomagają rozwijać się Kołom. „W dzisiejszym mocno zatomizowanym świecie są to miejsca, które skupiają najbardziej dynamiczne, najbardziej aktywne osoby z danej społeczności. Wydaje się, że stereotyp, który kiedyś funkcjonował na temat pań, które po prostu lubią kucharzyć dawno odchodzi już do lamusa”mówił w programie Wiadomości Rolnicze w TVP3 dr Tomasz Sińczak, z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, współorganizator cyklu szkoleń online dla KGW.


Nadanie Kołom osobowości prawnej otwiera przed nimi nowe możliwości, między innymi mogą korzystać z różnego rodzaju programów organizacji obywatelskich, jak EtnoPolska czy Kultura – Interwencje. „Cieszy nas zaangażowanie młodych osób, szczególnie młodych kobiet, które mieszkają na wsi, które chcą być aktywne, które chcą coś zrobić dla swoich gmin, dla swojego powiatu, chcą promować swój region. To pokazuje, że ustawa o kołach gospodyń wiejskich była strzałem w dziesiątkę” podsumowała Anna Gembicka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 9 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, które wspierają i aktywizują lokalną społeczność. Warto więc inwestować w ich rozwój. Dobrym przykładem mogą być wszelkiego rodzaju kursy, jak choćby ten zorganizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu:
https://katowice.tvp.pl/51345818/wiadomosci-rolnicze-16122020

Tekst: Joanna Szymańska-Radziewicz
Red. Aleksandra Szymańska
Fot. Archiwum NIKiDW