![](http://archiwum.nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/IMG_20190930_135639_033-960x590.jpg)
Szczecin – podpisanie listu intencyjnego. Edukacja, kultura i gospodarka w Centrum
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął współpracę z Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. List intencyjny podpisano 26 stycznia 2021 r. w obecności Wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Szymona Giżyńskiego. Pomorze Zachodnie zyskuje rolniczy kampus realizujący cele edukacyjne, kulturalne i gospodarcze wsi.
– Ktoś mógłby powiedzieć, że tu jest zachodnia rubież. Nasze dzieje zawsze wyglądały tak, i będą wyglądać, że rubież to centrum, to najważniejsze miejsce. To najważniejsza przesłanka, z jaką u Państwa jesteśmy – powiedział wiceminister Szymon Giżyński w trakcie wizyty w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie (26.01.21). – Zrobimy z tej szkoły jedną z najlepszych szkół rolniczych ministerstwa rolnictwa w Polsce. Lokalizacja szkoły w mieście, z takim zapleczem kulturalnym jak Szczecin pozwala nie tylko na naukę wybranego zawodu, ale również wszechstronny rozwój – podkreślił wiceminister.
![](https://nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/6.jpg)
– Chłopi to grupa społeczna, która przez pokolenia pracy „na swoim” wypracowała w sobie odpowiedzialność za własne decyzje, za rodzinę oraz społeczność lokalną i państwo – powiedział po podpisaniu listu intencyjnego o współpracy z Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie Jan Białkowski zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (26.01.21). – Wieś przez wieki wypracowała również własną kulturę, głęboko zakorzenioną w prawach natury i religii chrześcijańskiej. Zarówno historia szeroko rozumianego ruchu ludowego jak i dziedzictwo materialne i niematerialne wsi zasługują na głęboką analizę i upowszechnienie. Chcemy jako Instytut uczestniczyć w wychowaniu młodego pokolenia dumnego ze swojej historii, rozumiejącego obecną rzeczywistość i potrafiącego kształtować przyszłość.
Edukacja
To co nas łączy, to wiedza i doświadczenie w uprawie ziemi, wytwarzaniu zdrowej żywności, hodowli zwierząt oraz uprawie roślin – podkreślali w trakcie spotkania z wiceministrem rolnictwa przedstawiciele szkoły. Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie od 75 lat łączy miasto i wieś. Bez przerwy… W szkole uczy się 253 uczniów, w tym 235 zdobywa kwalifikacje w Technikum Ogrodniczym w zawodach technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu i technik weterynarii, a 18 osób – w Branżowej Szkole I stopnia nr 7 – w zawodzie ogrodnik (klasa integracyjna) oraz mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. W placówce zatrudnionych jest 36 nauczycieli oraz 17 pracowników administracji i obsługi. 1 stycznia 2021 roku nastąpiła zmiana organu prowadzącego szkołę. Obecnie jest nim Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
![](https://nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/20210126_104917-scaled.jpg)
– Szkoła to nie tylko dydaktyka. Uczniowie i nauczyciele uczestniczą w różnych akcjach społecznych i charytatywnych – podkreśla Lila Pławińska-Kopeć, dyrektor CEO w Szczecinie. – W 2018 i w 2019 roku zdobyto Nagrodę Publiczności i wyróżnienie Jury Konkursowego w akcji „Godzina dla Szczecina”, a w 2020 roku – II miejsce. Uczniowie od kilku lat zbierają środki i artykuły na rzecz Domu Samotnej Matki w Karwowie, od blisko 20 lat organizowane są spotkania wigilijne dla podopiecznych Caritas.
Celem Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie jest kształcenie i wspieranie rodziców w wychowaniu ich dzieci. Dążenie do tego, aby absolwenci CEO byli ludźmi wolnymi i odpowiedzialnymi. Świadomymi swojego pochodzenia i własnej kultury obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Otwartymi na współpracę i rozwój Europejczykami, odpowiedzialnymi za swoje otoczenie społeczne oraz środowisko naturalne.
Atutem Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie jest kampus. W miejscu, gdzie występują najlepsze warunki cieplne dla uprawy roślin w kraju. W ramach dobrze skomunikowanej części Szczecina, na terenie ponad 9 hektarów, znajdują się szklarnie, warsztaty, poletka dydaktyczne, sad, szkółka roślin ozdobnych, sale zajęć, biblioteka, stołówka oraz internat. Z kampusu korzystają inne szkoły oraz przedszkola. CEO prowadzi warsztaty ogrodnicze oraz oferuje wsparcie w zakresie realizacji projektów o tematyce ekologicznej, ochrony środowiska, uprawy i pielęgnacji roślin.
Kultura
W sposób szczególny Narodowemu Instytutowi Kultury i Dziedzictwa Wsi zależy na budowaniu wzajemnego zrozumienia między mieszkańcami metropolii oraz obszarów wiejskich. Mamy wspólne korzenie – w zdecydowanej większości wiejskie. Współpraca Instytutu i Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie jest wyzwaniem i szansą. Dzięki zawartemu porozumieniu Pomorze Zachodnie zyskuje rolniczy kampus realizujący – w jednym miejscu – cele edukacyjne, kulturalne i gospodarcze wsi.
![](https://nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/20210126_122459-scaled.jpg)
Zamierzamy inicjować, prowadzić oraz wspierać projekty naukowo-badawcze, edukacyjne i akcje społeczne, które dotyczą tradycji i współczesnej kultury mieszkańców wsi. Poznanie historii wsi przed i po 1945 r. na Ziemiach Północnych i Zachodnich Polski jest ważne dla edukacji młodego pokolenia, w tym budowania tożsamości narodowej, zrozumienia specyfiki funkcjonowania obszarów wiejskich zarówno na niwie społecznej, jak i gospodarczej.
List intencyjny o współpracy między NIKiDW i CEO został podpisany 26 stycznia 2021 roku przez Jana Białkowskiego, zastępcę dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Lilę Pławińską-Kopeć, dyrektor Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie w obecności wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Szymona Giżyńskiego, zastępcy głównego lekarza weterynarii Mirosława Welza, posłów Artura Szałabawki, Leszka Dobrzyńskiego i Michała Jacha oraz wojewody Zbigniewa Boguckiego i wicewojewody Marka Subocza.
Gospodarka
Centrum Edukacji Ogrodniczej funkcjonuje w ramach transgranicznej aglomeracji, gdzie mieszka około 750 tysięcy osób. Szkoła znana jest w środowisku lokalnym z organizowania od ponad 40. lat, dwa razy do roku, kiermaszów ogrodniczych (wiosennego i jesiennego) oraz prowadzenia doradztwa ogrodniczego dla mieszkańców. Co roku, na przełomie stycznia i lutego, odbywają się seminaria ogrodnicze dla producentów i lokalnych ogrodników z udziałem przedstawicieli firm nasiennych, środków ochrony roślin czy też prowadzących badania w zakresie upraw.
![](https://nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/IMG_20190305_130638_5212.jpg)
Wśród podmiotów współpracujących z CEO można wymienić: Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Zakład Doświadczalny w Kołbaczu Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie; Stację Doświadczalną Oceny Odmian COBOR-u w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Centrum Edukacji Ogrodniczej posiada uprawnienia do prowadzenia kursu z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Szkoła współpracuje także z Wojewódzkim Inspektoratem Odmian Roślin i Nasion.
![](https://nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/20210125_142555-scaled.jpg)
Warto podkreślić, że w grudniu 2019 roku w Centrum zainaugurowano prace na rzecz powołania, na terenie kampusu, Klastra Rolniczego i Ogrodniczego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Integracja, w takiej formie i miejscu, daje szansę na lepsze oddziaływanie w relacji ze środowiskami miejskimi i wiejskimi. Pozwala na skuteczne rozwiązywanie problemów i realizację projektów innowacyjnych ważnych dla rolników i ogrodników oraz konsumentów. Społeczności szkolnej zależy także na rozwijaniu współpracy w ramach regionu Morza Bałtyckiego. CEO aspiruje do miana bałtyckiego okna na świat dla rolników i ogrodników z Polski oraz krajów Europy Wschodniej.
Sebastian Sahajdak
sebastian.sahajdak@nikidw.edu.pl
Opis fotografii:
Fot 1 Wyróżniające – Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecnie – zajęcia praktyczne. Fot. CEO
Fot 2 – Jan Białkowski zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi podpisuje list intencyjny o współpracy z Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie (26.01.2021 r.). Od lewej: Jan Białkowski, Lila Pławińska-Kopeć, dyrektor Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie, Mirosław Welz, zastępca głównego lekarza weterynarii, Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Fot. ZUW
Fot 3 – Powitanie Szymona Giżyńskiego, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie (26.01.2021 r.) Fot. NIKiDW
Fot 4 i 5 – Uczniowie Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. Fot. CEO
Fot. 6 – Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Mirosław Welz, zastępca głównego lekarza weterynarii oraz Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski wizytują CEO w Szczecinie (26.01.2021 r.). Zajęcia na kierunku technik weterynarii. Fot. NIKiDW
Fot 7 – Przedszkolaki w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. Fot. CEO
Fot 8 – Budynek główny kampusu Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie Fot. NIKiDW
Fot. NIKiDW / ZUW / CEO