![](http://archiwum.nikidw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/03/letters-2111537_1920-960x590.jpg)
O konkursie „Historia Kołem Gospodyń się toczy” na antenie Radia PiK
Koła Gospodyń Wiejskich to wielka tradycja i ważna karta w historii polskiej wsi. I choć organizacje te działają w Polsce już od 1877 roku ich popularność nie słabnie, a wręcz przeciwnie, w ostatnim czasie przeżywają swój renesans. Aby przypomnieć o ich roli w środowisku wiejskim Narodowy Instytut Kultury ogłosił konkurs na esej pt. „Historia Kołem Gospodyń się toczy”. O przedsięwzięciu w programie „Raz na ludowo” w Radiu PiK opowiedział jego koordynator Jacek Żukowski.
Koła gospodyń wiejskich pełnią bardzo ważną rolę w środowisku wiejskim. Na przestrzeni lat organizacje te pielęgnowały polską tradycję, promowały sztukę ludową i jednocześnie wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi. Wiele z nich może poszczycić się długą historią swojej działalności. Ogłoszony przez Narodowy Instytut Kultur i Dziedzictwa Wsi konkurs na esej pt.: „Historia Kołem Gospodyń się toczy” jest doskonałą okazją by sięgnąć do pamięci najstarszych członkiń.
„Panie na wsi zawsze się w jakiś sposób zrzeszały, nawet jeśli nie były to zrzeszenia formalne to dawniej wspólnie pracowały. Praca kolektywna była na porządku dziennym. Charakterystyczną formą pomocy sąsiedzkiej, która przetrwała do drugiej połowy XX wieku była tzw. tłoka. Panie spotykały się w największym domu na wsi i na przykład wspólnie szyły ubrania na dany sezon. Wzajemna pomoc to tradycja polskiej wsi, która jest kontynuowana między innymi przez KGW” – mówił w Radiu PIK przedstawiciel Instytutu, Jacek Żukowski. „Za pośrednictwem Konkursu chcielibyśmy się dowiedzieć jak współcześnie funkcjonują koła gospodyń wiejskich, kto był inicjatorem ich powstania i skąd wzięła się potrzeba powołania ich do życia. Interesują nas zarówno historie kół z wieloletnim stażem, jak i tych nowo powstałych, które w pewien sposób tworzą nowe tradycje danej miejscowości”.
Zachęcając to udziału w konkursie literackim jego koordynator wspomniał również o innej inicjatywie Instytutu – Kronice KGW, za pośrednictwem której każde Koło może opowiedzieć o swojej historii i pochwalić się owocami swojej pracy. „Warto do nas napisać nie tylko z powodu nagród, ale również by współtworzyć jedyną w swoim rodzaju bazę dokumentującą działalność kół gospodyń wiejskich w naszym kraju” – przekonywał.
Zgłoszenia na konkurs „Historia Kołem Gospodyń się toczy” można przesyłać do dnia 30 kwietnia 2021 roku. „Okres świąteczny to czas spotkań w rodzinnym gronie. Może podczas rozmów przy wielkanocnym stole okaże się, że nasza mama czy babcia zakładały koło lub były jego członkiniami. Czas wyciągnąć stare albumy ze zdjęciami i napisać esej. Nawet jeśli nie zdobędzie on głównej nagrody, naprawdę warto podjąć się tego trudu. Spisana historia będzie służyć następnym pokoleniom i pozostanie z nami na zawsze” – zakończył swoją wypowiedź Jacek Żukowski.
Cały materiał można obejrzeć pod adresem:
https://www.radiopik.pl/123,2,kolory-folkloru
Polskie Radio PiK – Raz na ludowo z 13.03.2021
fot. domena publiczna- pixabay