Kultura ludowa dla dzieci
Na kulturę ludową składają się folklor i sztuka charakterystyczne dla społeczności zamieszkujących określone tereny. To część kultury narodowej – wspólnego dobra, tworzonego od wielu pokoleń. Nasi przodkowie przykładali dużą wagę do tego, by dawne obyczaje, obrzędy i wiedza o świecie nie odeszły w zapomnienie. Warto pójść w ich ślady i zachęcać dzieci do odkrywania własnych korzeni. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi pragnie włączyć się w tą piękną inicjatywę, przybliżając najmłodszym bogatą sztukę ludową w jej różnorodnej postaci.
Tradycja to cenna spuścizna pozostawiona przez naszych przodków. Za jej pośrednictwem możemy poznać własną tożsamość, korzystać ze starych mądrości ludowych oraz zdobyć informacje na temat życia i obyczajów innych pokoleń.
Dawniej kobiety na wsi, szczególnie w okresie zimowym, wspólnie przygotowywały ozdoby świąteczne, przędły, wyszywały, robiły wycinanki. Czynnościom tym zwykle towarzyszył śpiew i wesołe pogawędki. Tego typu zajęcia zbliżały ludzi. Dzieci z uwagą przypatrywały się pracy swoich mam czy babć i z radością w niej uczestniczyły. Wytwarzane w ten sposób wyroby rękodzielnicze miały swój niepowtarzalny charakter.
Także dziś bogactwo polskiego folkloru może stać się inspiracją do twórczego rozwoju naszych pociech. Sztuka ludowa, dzięki swej prostocie, bogatej kolorystyce i realizmowi jest bardzo przystępna dla dziecka. Jej treść jest zaczerpnięta z najbliższego otoczenia, widać w niej umiłowanie przyrody i radosny stosunek do życia. Wszystko to sprawia, że najmłodsi chętnie sięgają po jej wytwory. Warto więc wykorzystać ten potencjał, a możliwości jest bardzo wiele. Rozmowy z dziadkami, wspólne wykonywanie tradycyjnych ozdób świątecznych, wycinanek czy haftów – to nie tylko cenny czas spędzony w gronie rodzinnym, ale i przy okazji niezwykła lekcja historii. Nic nie cieszy bardziej niż własnoręcznie wykonana zabawka, czy ulepiony z gliny kubek.
Narodowy Instytut Kultury zachęca młodych twórców do śledzenia naszej strony internetowej, na której będą umieszczane kolorowanki i inne materiały edukacyjne dla najmłodszych.
Serdecznie zapraszamy!
Puzzle
PUZZLE PRZEDSTAWIAJĄCE NIEZWYKLE BARWNY OBRAZ AUTORSTWA
ZDZISŁAWA SŁONINY „KOLĘDNICY”
Uwaga! Na FB Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi już wkrótce ogłosimy konkurs, którego nagrodą będą te piękne puzzle! Zachęcamy do udziału!
TO WSPANIAŁY PREZENT dla każdego dziecka!
***********************
Obrazki i kolorowanki do pobrania:
OBRAZ „KOLĘDNICY” AUTORSTWA ZDZISŁAWA SŁONINY
Obrazek i kolorowanka „KOLĘDNICY” do pobrania
Kolorowanka „KOLĘDNICY” do pobrania
O AUTORZE:
Zdzisław Słonina pochodzi z Bogdanówki (gmina Tokarnia). W Świątnikach Górnych mieszka od 1979 r. Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. rzeźbi, maluje, fotografuje. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i regionalnych w dziedzinie rzeźby w drewnie oraz malarstwa na szkle. Na swoim koncie ma 37 wystaw indywidualnych oraz udział w 140 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców ludowych w Polsce. W 2020r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonał cykl ponad czterdziestu obrazów pn. „Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane” przedstawiających życie na wsi z czasów jego dzieciństwa. Malarstwo Zdzisława Słoniny jest bardzo kolorowe i dekoracyjne, charakteryzuje się brakiem cieni i laserunków. Jego prace znajdują się w wielu polskich muzeach oraz zbiorach prywatnych na świecie. Twórczość swą traktuje jako spełnienie życiowego powołania i pasji.
OBRAZ „SIANOKOSY” AUTORSTWA MARTY STASIOWSKIEJ-WALCZAK
Obrazek i kolorowanka „SIANOKOSY” do pobrania
O AUTORCE:
Marta Stasiowska-Walczak jest rodowitą góralką z Zakopanego, pochodzi z artystycznej rodziny. Pasją Pani Marty jest tradycyjne malarstwo na szkle, hafciarstwo i fotografia. Pierwsza wystawa dzieł artystki odbyła się w 2004 roku w Zakopanem. Obrazy Marty Stasiowskiej-Walczak często określane są jako „najbardziej góralskie”, ze względu na wyjątkowe przywiązanie do tradycji podhalańskiej. Do jej ulubionych motywów należą: Matka Boża, święci oraz anioły, ale także zbójnicy i scenki rodzajowe z życia górali. Obrazy artystki charakteryzuje wykorzystanie czarnego tła, przejrzystość, dopracowana kreska i jednoznaczna, czytelna kolorystyka. Prace malarki prezentowane były na licznych wystawach: 28 indywidualnych i 100 zbiorowych. Są chętnie kupowane przez kolekcjonerów w Europie i USA, do prywatnych zbiorów jak i do kolekcji muzealnych.
O dzieciach i dla dzieci na stronie Instytutu:
Zakochany w drewnianych zabawkach – koniki, klepoki, „rajskie ptaszki”
Red. A.S.