SKLEP
Szanowni Państwo,
witamy w sklepie z wydawnictwami Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Posiadamy w ofercie zarówno książki, czasopismo, jak i grafiki oraz pocztówki. Nasz asortyment będzie się stale powiększał.
Zapraszamy do zapoznania się z tytułami i opisami naszych wydawnictw.
Zamówienia proszę składać na adres: sklep@nikidw.edu.pl
Do ceny towaru zostaną doliczone koszty przesyłki.
Tel. 22 38 09 845
PREMIERA!
O dudziarzu Szumigale i inne bajki ludowe. Wielkopolska
Marta Guśniowska, zilustrowała Paulina Wyrt
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi prezentuje kolejny, trzeci już tom ludowych bajek zatytułowany „O dudziarzu Szumigale i inne bajki ludowe. Wielkopolska”. Autorką tomu jest Marta Guśniowska. Ilustracje inspirowane gawędami i tradycjami Wielkopolski autorstwa Pauliny Wyrt świetnie przybliżają kulturę wielkopolskiej wsi poprzez graficzny przekaz.
Bajki zostały napisane na podstawie snutych w gwarze opowieści, które nagrał zespół redakcyjny NIKiDW pod kierunkiem dr Sylwii Nehring, redaktorki serii. Autorka, Marta Guśniowska opracowała je literacko. Pięknym językiem, przystępnym dla najmłodszych czytelników, autorka opisała w poszczególnych opowieściach z tego tomu specyfikę życia i kultury na wielkopolskiej wsi.
Trzeci tom zawiera osiem bajek. Są one związane z poszczególnymi regionami Wielkopolski. Czytelnicy znajdą tu na przykład „Legendę o białej damie na zamku w Zbąszyniu”, czy tytułową bajkę „O dudziarzu Szumigale i diabelskich skrzypcach”, pochodzącą z regionu Chazów.
Ale to nie wszystko. W książce znajdują się oprócz bajek także liczne ciekawostki związane z życiem na wsi. Czytelnicy będą więc mieli okazję poznać jak wyglądały tradycyjne stroje kobiece, jakie były popularne instrumenty muzyczne wielkopolskiej wsi albo do czego służyła tak zwana kieszeń bamberska.
W książce znajdziemy również opis przebiegu obrzędu szamotulskiego wesela oraz informacje o ludziach tworzących wiejskie społeczeństwo i ich tradycjach. Kim dokładnie są Olędrzy i czym się zajmują? Kogo odwiedzają Wiljorze w wigilijny wieczór? Wszystko to pozna czytelnik zagłębiając się w lekturze bajek.
W książce zamieszczono kody QR, które odsyłają bezpośrednio do strony internetowej z nagraniami, na podstawie których powstała dana bajka. To wszystko po to, aby czytelnik mógł samodzielnie wysłuchać niesamowitych opowieści. Usłyszymy zatem gwary z regionów Biskupizny, Bukówca Górnego, Hazów/Chazów, Krajny, Pałuk, jak również regionu kaliskiego. Posłuchamy jak brzmią melodie grane na dudach typu bukowsko-kościańskiego i skrzypcach podwiązanych – unikatowych wielkopolskich instrumentach muzycznych.
Tak jak w poprzednich tomach z tej serii, zadbano i tu o ozdobienie książki elementami typowymi dla opisywanego regionu. Dlatego m. in. wstążeczkę i wyklejkę zdobi wzór z haftu krajeńskiego, jaki występuje na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. W słowniczku pojęć i na niektórych ilustracjach odwzorowano tkaniny i hafty typowe dla regionu danej bajki. Wśród nich jest haft pałucki, czy snutka golińska. Do bajek został dołączony słowniczek, objaśniający pojęcia mniej znane.
Książka „O dudziarzu Szumigale i inne bajki ludowe. Wielkopolska” to wyprawa w magiczny, bajkowy świat Wielkopolski, która z pewnością będzie dla czytelników prawdziwą przygodą!
Wydawnictwo: NIKiDW
Oprawa twarda
Ilość stron: 103
Rok wydania: 2024
Cena: 40 zł
Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś,
Autorki: Anna W. Brzezińska, Katarzyna Ceklarz, Karolina Dziubata-Smykowska, Katarzyna Smyk, Katarzyna Waszczyńska
Ilustracje: Ewelina Garbula
Seria książek, stanowiących pomocniczy materiał edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych wydana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Celem sześciotomowej serii książek jest zaznajomienie najmłodszych czytelniczek i czytelników z podstawowymi informacjami z zakresu etnografii Polski i jej regionalnego zróżnicowania.
Wybrane zagadnienia są przedstawiane w taki sposób, by opowiadając o czasach przeszłych wzbudzić ciekawość tym, co nadal funkcjonuje i poddawane jest nieustannemu procesowi wartościowania i redefiniowania. Biorąc pod uwagę regionalne, etniczne, religijne i społeczne zróżnicowanie krajobrazu kulturowego zostaną omówione takie tematy jak:
- budownictwo tradycyjne i współczesne
- prowadzenie gospodarstwa
- rzemiosło i rękodzieło
- ubiór codzienny i odświętny
- pożywienie codzienne i obrzędowe
- obrzędowość doroczna.
Przewodnikami po serii książek są postaci nawiązujące do polskiego folkloru tradycyjnego, tworzące tak zwaną Etnoekipę. Bohaterowie zostali stworzeni na podstawie postaci demonologicznych, ale ich wygląd oraz cechy charakteru są dostosowane do młodego odbiorcy. W ich towarzystwie czytelniczki i czytelnicy będą przenosić się w czasie, oglądać wieś z lotu ptaka, przymierzać stroje, uczyć się zapomnianych słów czy próbować potraw regionalnych.
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2023
Oprawa miękka w obwolucie
Liczba stron: 264 (Tom 1 – 44; Tom 2 – 40; Tom 3 – 48; Tom 4 – 40; Tom 5 – 52; Tom 6 – 40)
CENA: 40,00 zł
Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku
Jagoda Barczyńska, Katarzyna Kraczoń, Tadeusz Karabowicz, Beata i Dariusz Mazurkowie
Publikacja jest całościowym spojrzeniem na twórczość ostatniego autentycznego malarza ludowego, Stanisława Koguciuka, nazywanego pławanickim Nikiforem, artysty z niezwykłą ufnością postrzegającego świat, urzekającego prostotą i niebywałym poczuciem humoru. W książce zaprezentowano postać malarza, fenomen jego popularności (w tym fenomen kolekcjonerski) oraz jego twórczość, w miarę możliwości ukazaną w układzie tematycznym. Obok opowieści biograficznej, znalazły się w niej również wspomnienia kolekcjonerów. Zamieszczony materiał fotograficzny obejmuje prace z różnych okresów twórczych artysty.
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2023
Oprawa twarda
Liczba stron: 139
CENA: 60,00 zł
Chłopi polscy na przestrzeni wieków
pod redakcją Mateusza Wyżgi, Jolanty Załęczny
Publikacja jest efektem interdyscyplinarnej konferencji pt.: „Chłopi polscy na przestrzeni wieków. Stan badań i perspektywy badawcze”, zorganizowanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Instytut Historii Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jej celem było ukazanie szerokiego i zgodnego z aktualnym stanem badań naukowych obrazu stosunków i przemian wsi polskiej od X do XXI w., od problematyki historycznej poprzez zagadnienia etnohistoryczne, aż do narracji prowadzonej przez muzea zajmujące się historią wsi. Teksty zamieszczone w tomie pokonferencyjnym są próbą oceny stanu wiedzy, zawierają też szereg postulatów badawczych. Ich autorzy reprezentują różne ośrodki naukowe oraz inne instytucje związane z wsią i jej historią.
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2023
Oprawa twarda
Liczba stron: 234
CENA: 40,00 zł
Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna
Justyna Bednarek, zilustrował Maciej Szymanowicz
„Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” to kolejny tom serii „Z Krainy Złotych Pól” wydawanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zapraszamy wszystkich do poznania magicznego świata bajek ludowych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Przepiękne teksty opracowane przez Justynę Bednarek pokazują, jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi. Za ich pośrednictwem można poznać wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, litewskiego, tatarskiego, białoruskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców.
Bajki opowiedzieli bajarze pochodzący z terenów Podlasia i Suwalszczyzny. Wśród nich znaleźli się Maria Chazbijewicz, Krystyna Cieśluk, Anna Fionik, Zofia Gibowicz, Anna Dorota Halicka, Marcin Halicki, Teresa Harasiuk, Wacława Kapłanow, Halina Kochańska, Józef Murawski, Weronika Wolańska i Anastazja Sidor. Pieśni zaśpiewali Małgorzata Makowska i Marcin Lićwinko.
Niewątpliwym atutem książki są ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza. Artysta pięknie ukazuje kolorową i bogatą architekturę podlaskiej i suwalskiej wsi oraz jej obyczajowość i wyjątkowość.
Wydawnictwo: NIKiDW
Oprawa twarda
Ilość stron: 90
Rok wydania: 2023
Cena: 45 zł
Gra TAJEMNICE LUDOWEGO KUFRA
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ma przyjemność przedstawić swoją najnowszą propozycję wydawniczą – grę planszową „Tajemnice Ludowego Kufra”! Gra jest doskonałą okazją do poznania różnorodności i piękna polskich strojów ludowych, dodatkowo rozwija spostrzegawczość i refleks. „Tajemnice Ludowego Kufra” to idealna propozycja rozrywki dla całej rodziny! Gwarantujemy godziny zabawy i radości, niezależnie od wieku graczy.
Celem gry jest prawidłowe ułożenie postaci poprzez dopasowanie ich strojów. Na ilustracjach znajdują się wizerunki dziewcząt i chłopców, dumnie noszący prawdziwe skarby dziewięciu wybranych regionów czyli stroje biłgorajski, biskupiański, cieszyński, krakowski zachodni, kujawski, kurpiowski z Puszczy Zielonej, łowicki, podhalański oraz wilanowski z Urzecza. To prawdziwa podróż dookoła Polski! Dzięki nowej grze Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Tajemnice Ludowego Kufra” dowiecie się co kryje się za tymi określeniami i nie tylko! Do gry dołączona jest książeczka z atrakcyjnymi opisami i ciekawostkami dotyczącymi strojów ludowych oraz regionów, z których pochodzą.
Zapraszamy do zgłębiania fascynującego świata kultury ludowej poprzez zabawę!
Zeskanuj kod i obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej.
Wydawnictwo: NIKiDW
Ilość elementów: 108
Rok wydania: 2023
CENA: 60 zł
„Tradycyjne zabawki” – gra pamięciowa PREMIERA!
Gra pamięciowa „Tradycyjne zabawki” dla dzieci 4+. Zapraszamy do poznania różnorodnej i pięknej sztuki ludowej polskiej wsi. Zobaczcie czym bawili się nasi dziadkowie i nasze babcie. Nasza gra pamięciowa pozwoli nie tylko na miłe spędzenie czasu, ale również, dzięki dołączonej do niej książeczki z opisami, dostarczy wielu cennych informacji na temat sztuki ludowej polskiej wsi. Razem z nami poznajcie tajemniczy i wielobarwny świat zabawek ludowych.
Wydawnictwo: NIKiDW
Ilość elementów: 40 kart
Rok wydania: 2022
CENA: 40,00 zł
Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe
Joanna Papuzińska
Książka dla dzieci i nie tylko, poświęcona bajkom z terenu Podkarpacia. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie pisarek książek dla dzieci. Wielkim atutem naszej książki są ilustracje, których autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jolanta Richter-Magnuszewska. Bajki zostały opowiedziane przez autentyczne bajarki (Stefanię Budę, Annę Cieślę, Zofię Wydro, Barbarę Sroczyńską), wywodzące się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Wszystkie bajki powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej.
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2022
Oprawa twarda
Liczba stron: 80
CENA: 30,00 zł
*Licencja Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach lub Licencja Wolnej Sztuki.
Utwór oparty na książce pochodzącej z serwisu Wolne Lektury.
Aut. ilustracji Jola Richter-Magnuszewska
Patroni medialni:
Puzzle „Kolędnicy”
Obraz Zdzisława Słoniny
Kolędnicy chodzili dawniej po domach w przebraniach, które w zamian za smakołyki wyśpiewywali kolędy lub prezentowali przedstawienia bożonarodzeniowe. Zwyczaj ten był znany we wszystkich regionach kraju, różnił się tylko repertuarem, przebraniem oraz treścią życzeń. Bardzo popularna była maszkara zwana turoniem – rogate, czarne, włochate zwierzę z kłapiącą paszczą. Kolędnicy często przebierali się także za zwierzęta, diabła lub anioła. Podczas układania „Kolędników” warto dokładnie obejrzeć kostiumy i zastanowić się za kogo są przebrani?
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2021
60 elementów
CENA: 20,00 zł
Puzzle „Sianokosy”
Obraz Marty Stasiowskiej-Walczak
Sianokosy, to słowo rzadko używane w dzisiejszych czasach. Dawniej sianokosy dla mieszkańców wsi był to czas koszenia łąk i pól. Wydarzenie, które angażowało całe rodziny. Trawę i rośliny zielne koszono przeważnie dwa razy do roku: wiosną na przełomie maja i czerwca oraz latem na przełomie lipca i sierpnia. Siano, czyli wysuszona trawa, było bardzo potrzebne w gospodarstwie – stanowiło przede wszystkim pokarm dla zwierząt. Skoszone siano, było zbierane, składowane w stodołach i suszone, aby był z niego pożytek. Narzędziem, które służyło do koszenia była kosa, a jeszcze dawniej – sierp. Jak widać była to naprawdę ważna i ciężka praca. Podczas układania tych barwnych puzzli będzie można poznać, jak kiedyś wyglądała ta praca.
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2021
60 elementów
CENA: 20,00 zł
Polska hodowla koni arabskich czystej krwi (1979-2019) i jej sukcesy na świecie
Krystyna Chmiel
Książka uznanego znawcy, hodowcy i autorytetu w dziedzinie zootechniki – Pani prof. Krystyny Chmiel, powstała z potrzeby podsumowania działalności środowiska. Autorka w sposób przystępny, z zachowaniem najwyższej skrupulatności, przedstawia losy hodowli „arabów” w schyłkowym okresie PRL, w trudnych czasach transformacji ustrojowej aż po rozkwit polskiego kapitalizmu. Cała opowieść obrazuje losy poszczególnych stadnin, prywatnych hodowców, pokazów, wyścigów i rajdów. Niewątpliwą zaletą książki jest umiejscowienie krajowej hodowli w kontekście międzynarodowym. Taka perspektywa znacząco wpływa na walory czytelnicze, podobnie jak i bogaty materiał ilustracyjny.
Grafiki i obrazy Rafała Walendowskiego prezentujące konie arabskie i motywy orientalne dodają wydawnictwu wartości albumowych, a fotografie autorstwa Patrycji Umińskiej i Justyny Redy prezentujące końskich czempionów zachęcają do nabycia publikacji.
Książka wydana jest w twardej oprawie na papierze bardzo dobrej jakości.
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2021
Twarda oprawa
Liczba stron: 236
CENA: 35,00 zł
Śpiewy historyczne
Julian Ursyn Niemcewicz
„Śpiewy Historyczne” – reprint unikatowego dzieła Juliana Ursyna Niemcewicza, powstały w latach 1808 – 1810. Składa się z 32 utworów poświęconych ważniejszym postaciom historycznym (głównie władcom) oraz istotnym wydarzeniom z historii Polski. Dzieło realizuje postulat klasycystycznego dydaktyzmu uwidaczniającego się w podtrzymaniu świadomości narodowej poprzez aktualizację wiedzy o przeszłości (na podst. opracowania Universitas).
Wydawnictwo: CBR
Rok wydania: 2016
Oprawa twarda
Liczba stron: 342
CENA: 220,00 zł
Dzieło jednego życia. Ks. Prałat Wacław Bliziński
Sławomir Kęszka
Książka jest przypomnieniem postaci księdza Wacława Blizińskiego. Była to osoba bardzo zaangażowana w działalność społeczną, oświatową, kulturalną i gospodarczą. Dzięki temu zyskał niebywały szacunek wśród swoich parafian. Z jego inicjatywy powstała pierwsza w Królestwie Polskim, Spółka Rolniczo-Handlowa, a dwa lata później została zorganizowana Kasa Pożyczkowo-Oszczędnościowa. Działalność księdza Wacława Blizińskiego opiewała wokół pomocy społecznej i wsparcia dla mieszkańców Liskowa, w którym był proboszczem. Założył tam sierociniec, kółka rolnicze, ośrodki zdrowia, sklepu. Dzięki postaci księdza, Lisków stał symbolem odrodzenia polskiej wsi.
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2020
Oprawa twarda
Liczba stron: 168
CENA: 30,00 zł
Kwartalnik „Kultura Wsi”, 2023
Kwartalnik wydawany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zawiera treści popularno-naukowe dotyczące ludzi, wydarzeń oraz przemian społecznych na terenach wiejskich.
Wydawca Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
NAJNOWSZY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY!
Kultura Wsi Nr 23 (4) 2023 – DOSTĘPNY
CENA: 15,00 zł
Kultura Wsi Nr 22 (3) 2023 – DOSTĘPNY
CENA: 15,00 zł
Kultura Wsi Nr 21 (2) 2023 – DOSTĘPNY
CENA: 15,00 zł
Kultura Wsi Nr 20 (1) 2023 – DOSTĘPNY
CENA: 15,00 zł
Formularz prenumeraty:
https://nikidw.edu.pl/formularz-zgloszeniowy-prenumeraty-kwartalnika-kultura-wsi-na-rok-2023/