Książki są niezastąpioną skarbnicą wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pobudzają pamięć, uczą logicznego myślenia. Niosą też w sobie duży ładunek emocjonalny. Pierwszy kontakt z książką jest ważnym krokiem w umacnianiu nawyku czytania. To rodzice stają się przewodnikami swoich dzieci po magicznym świecie utrwalanym na kartach bajek i baśni, dlatego niezwykle ważne jest by w natłoku codziennych zajęć znaleźć czas na wspólną lekturę. Doskonałą okazją do rozpoczęcia przygody z książką jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony 2 kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci nieprzypadkowo obchodzony jest właśnie 2 kwietnia. W tym dniu, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Święto zostało zainicjowane przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY) w 1967 roku. Jego podstawowym celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Bowiem jak wiadomo, czytanie rozwija w dzieciach empatię, wspomaga rozwój ich słownictwa, rozbudza ciekawość i poszerza zainteresowania, pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, usprawnia koncentrację i co ważne jest doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodzicami.

 

Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Wydarzenie odbywało się już między innymi w takich krajach jak: Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone i Polska – w 1979 roku. Z tej okazji biblioteki, domy kultury, księgarnie organizują różnego rodzaju akcje promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, konkursy. W Polsce od 2001 roku prowadzona jest Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, krzewiąca czytelnictwo i popularyzująca wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, między innymi poprzez wdrażanie programów edukacyjnych dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z książką mogą być bajki ludowe, które stanowią istotną część niematerialnego dziedzictwa narodowego. Zawierają wiedzę i przekonania przodków, popularyzują uniwersalne przesłania dotyczące życia. Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżać będą młodemu odbiorcy piękno polskiej kultury ludowej. W związku z tym instytucja podjęła się przygotowania dla najmłodszych serii wydawniczej w ramach, której wydawane będą między innymi bajki ludowe dla dzieci.

Już teraz możemy zdradzić, że …. za dwa miesiące, a dokładnie na Dzień Dziecka, zaprezentujemy Państwu książkę z bajkami ludowymi dla najmłodszych czytelników!!!
Autorkami bajek są bajarki, autentyczne twórczynie ludowe. Bajki nawiązują treścią do zwyczajów i tradycji dawnej wsi. Dzięki temu są to unikatowe teksty, które wprowadzą dzieci w magiczny świat bajek ludowych.

Autorką przepięknych ilustracji jest znana polska ilustratorka, w której dorobku są takie książki jak: „ABCadełko i inne zabawy”, „Rok na targu”, „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, „Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach” oraz „Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej oraz fanpage Instytutu:
https://www.facebook.com/NarodowyInstytutKulturyiDziedzictwaWsi/
na których, już wkrótce, będziemy publikować szczegółowe informacje na temat książki.

Tekst: Joanna Radziewicz, Sylwia Nehring
Grafika: archiwum NIKIDW
Fot.polona.pl -domena publiczna