Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące działalność dziecięcych zespołów folklorystycznych nie tylko z Polski, ale i z całego świata. To doskonałe miejsce spotkań dla najmłodszych miłośników kultury ludowej, którzy podczas tych kilku dni mają okazję zapoznać się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był Partnerem tegorocznej edycji wydarzenia.

 

Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne Podkarpacia oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w przedsięwzięciu bierze udział około 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Wydarzenie nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów są dostosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dzieci, a ich podstawę stanowią gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

 

Przez tych kilka festiwalowych dni dzieci spędzają mnóstwo czasu na wspólnej zabawie, uczestniczą w przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach, razem mieszkają i muzykują. Na koncert finałowy przygotowują jeden program, na który składają się elementy kultur i obyczajów poszczególnych narodów. Udział w Festiwalu pozwala im wypracować własny język komunikacji, uczy je tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań rówieśników. Podczas Festiwalu organizowane są liczne wystawy, konkursy oraz tematyczne warsztaty plastyczne.

 

Tegoroczny Festiwal odbył się w dniach 23-29 lipca. W wydarzeniu wziął też udział Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Na naszym stoisku, na dzieci będzie czekało mnóstwo atrakcji, m.in. quizy, konkursy, krzyżówki. Miłośnicy literatury mogli zakupić najnowsze wydawnictwa Instytutu – „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autorstwa Joanny Papuzińskiej, z przepięknymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej oraz „Cuda na Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” opracowane przez Justynę Bednarek, z ilustracjami Macieja Szymanowicza. Dla amatorów gier i układanek przywieźliśmy: puzzle przedstawiające obraz Zdzisława Słoniny „Kolędnicy” oraz obraz autorstwa Marty Stasiowskiej-Walczak „Sianokosy”, gry – „Tajemnice Ludowego Kufra oraz „Tradycyjne zabawki”.

Fot. Martyna Niewiadomska