W dniach 21-23 października, w Tarnogrodzie odbędzie się 39. edycja Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ma przyjemność już po raz drugi być współorganizatorem tego wydarzenia.

Przy okazji  Sejmików warto wspomnieć o Tarnogrodzie, niewielkim miasteczku w województwie lubelskim, który zyskał renomę Stolicy Teatrów Wsi Polskiej.

To tutaj w lutym odbywa się  Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, jeden z pięciu – obok sejmików w Bukówcu GórnymStoczku ŁukowskimBukowinie Tatrzańskiej i Pile (Polska podzielona jest na 5 regionów sejmikowych). Natomiast jesienią (w październiku/listopadzie) odbywa się w Tarnogrodzie wielki finał, czyli Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, stanowiący promocję najwartościowszych osiągnięć z całego roku. Warto dodać, że sejmiki odbywają się systematycznie od 1975 roku.

Ale Tarnogród to nie tylko Sejmiki. Miasto od zawsze słynęło ze sztuki ludowej. Najpopularniejsze były wyroby plecionkarskie  i chałupnickie tj. ozdoby choinkowe, wieńce dożynkowe, niektóre meble, a w szczególności tzw. koziołki tarnogrodzkie. Z Tarnogrodu wywodzi się też specyficzny ludowy strój biłgorajsko-tarnogrodzki, używany do przełomu  XIX i XX w.,  uważany za jeden z najbardziej zbliżonych do dawnych strojów słowiańskich. Specyfiką miasta jest regionalny piróg tarnogrodzki, potrawa przypominająca pasztet, wypiekana z kaszy gryczanej i ziemniakówRuch artystyczny Tarnogrodu również ma się dobrze. Na terenie miasta działa: orkiestra dęta, kilka kapela ludowych, zespoły śpiewacze i tańca ludowego.

Działalnością kulturalną w mieście zajmuje się Tarnogrodzki Ośrodek Kultury (TOK), jeden z organizatorów Sejmików.

ZAPRASZAMY NA WYDARZENIE!
Więcej informacji pod adresem: https://tok-tarnogrod.pl/aktualnosci/247,39-ogolnopolski-sejmik-teatrow-wsi-polskiej

Red. A.S.