Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przypomina o grze pamięciowej „Tradycyjne zabawki” i zaprasza do poznania różnorodnej i pięknej sztuki ludowej polskiej wsi.

Zobaczcie czym bawili się nasi dziadkowie i nasze babcie 🙂

Dzieci uczą się i poznają świat poprzez zabawę. Zabawki towarzyszą im od momentu narodzin, wpływają na rozwój, pobudzają wyobraźnię. Wiele z nich przetrwało wieki, niektóre ulegały pewnym modyfikacjom. Często ulubionymi zabawkami rodziców bawiły się potem ich dzieci, a nawet wnuki, bo czasem bardzo trudno rozstać się z ukochaną szmacianą lalką czy konikiem na biegunach.

Czas dzieciństwa na wsi trwał nieco krócej niż w mieście, ponieważ dzieci już bardzo wcześnie były zaangażowane w różnego rodzaju prace gospodarskie. Przestrzenią zabaw była dla nich  przede wszystkim łąka, na której podczas wypasania gęsi czy krów rzeźbiły w korze i kawałkach drewna: łódki, wiatraczki, ptaszki oraz inne figurki. Właściwie wykorzystywały do zabawy wszystko, co akurat było pod ręką – listek, szkiełko, kamyczek, trawę, patyk, piórko.

Najmłodsi wykonywali, więc zabawki własnoręcznie, a w bardziej skomplikowanych konstrukcjach pomagali im starsi członkowie rodziny. Przy czym dzieci często uczestniczyły w ich malowaniu, dekorowaniu. Taki rodzinny charakter produkcji był jedną z cech ludowego zabawkarstwa.

Zabawki sprzedawano także na jarmarkach, targowiskach i odpustach. Były one może bardziej okazałe i kolorowe od tych wyrabianych domowym sposobem, ale jednocześnie, ze względu na ich masową produkcję, pozbawione indywidualnych cech.

Do wyrobu zabawek ludowych używano rozmaitych materiałów. Z drewna wykonywano między innymi: figurki zwierząt gospodarskich, taczki, wózki, kołyski, grzechotki, byczki z konikami, koniki na kółkach, poruszające się na kijku karuzele, „klepoki”, ptaszki czy dziobiące się kogutki. Natomiast z gliny – skarbonki, figurki zwierząt, gwizdki i dzwonki. Do tworzenia zabawek wykorzystywano też słomę, trawę, skrawki wełny i kolorowe szmatki. Właściwie wszystko to, co akurat było pod ręką.

Nasza gra pamięciowa „Tradycyjne zabawki” pozwoli nie tylko na miłe spędzenie czasu, ale również, dzięki dołączonej do niej książeczki z opisami, dostarczy wielu cennych informacji na temat sztuki ludowej polskiej wsi. Razem z nami poznajcie tajemniczy i wielobarwny świat zabawek ludowych.

Oficjalna premiera gry odbyła się 11 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez NIKiDW przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.

Zamówienia proszę składać na adres: sklep@nikidw.edu.pl
Wydawnictwo: NIKiDW
Rok wydania: 2022
CENA: 40,00 zł

Więcej informacji na temat wydawnictw NIKiDW:

SKLEP

Serdecznie zapraszamy!