4 grudnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Gmina Poczesna zorganizowały „Jarmark Bożonarodzeniowy Ziemi Częstochowskiej”. Halę sportową przy Szkole Podstawowej w Poczesnej wypełniły stragany Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów częstochowskiego i kłobuckiego. Wyroby kulinarne i rękodzielnicze przygotowane przez Panie specjalnie na wydarzenie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy i regionu. Dominowały rękodzieła i potrawy blisko związane z polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi.

 

Bogaty program występów artystycznych na scenie rozpoczęły występy Zespołu Śpiewaczego „Kościelanki” oraz młodych solistów ze Studia piosenki przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach. Kolejnymi wokalistkami były Panie z Zespołu Śpiewaczego „Wręczynki Plus”, który zaśpiewały przy akompaniamencie Romana Krysta na akordeonie. Potem sceną zawładnęli przedstawiciele gospodarza Jarmarku, czyli grupy działające przy Gminnym Ośrodku Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej: Zespół Wokalny KGW z terenu gminy Poczesna pod kierunkiem Doroty Szumery, Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna pod batutą Wojciecha Greli.  Na zakończenie popołudnia o jakże świątecznym charakterze wystąpiła Kapela Ludowa „Rybnianie” z wokalistką Katarzyną Szymonik, którzy obok dominujących, tradycyjnych kolęd i pastorałek zaprezentowała utwory ludowe porywające do tańca, co Panie z KGW skrzętnie wykorzystały, by zaprosić do wspólnej, tanecznej zabawy.

 

Jarmarkowi towarzyszyły warsztaty ilustratorskie z Panią Jolantą Richter-Magnuszewską, autorką ilustracji do wydanej przez NIKiDW książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”. Odbyły się w dwóch blokach tematycznych: „Świeć nam gwiazdko”, podczas których prowadząca opowiedziała młodym uczestnikom, co symbolizuje świąteczna gwiazdka, dlaczego była ważnym atrybutem kolędników, i którego dnia najbardziej jej wypatrujemy oraz „Janioły, anioły i anielice”, w trakcie których wątkiem przewodnim były zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe, a także anioły.

 

Punktem kulminacyjnym i wieńczącym „Jarmark Bożonarodzeniowy Ziemi Częstochowskiej” było wręczenie nagród w Konkursie na najpiękniejszy stroik świąteczny. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem – do udziału zgłoszono prawie trzydzieści ozdób – oraz wzbudził mnóstwo emocji, oczywiście tych pozytywnych wynikających ze zdrowej rywalizacji. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

Wydarzenie odbyło się przy udziale KOWR Oddział Terenowy w Częstochowie, który w ramach akcji „Polska smakuje” zaprosił polskich producentów żywności.

„Jarmark Bożonarodzeniowy Ziemi Częstochowskiej” Honorowym Patronat objęła Pani Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tekst: Łukasz Giżyński
Fot. Grażyna Olszaniec, Aleksander Peszka,