Cuda i kufer pełen tajemnic!
Na początku czerwca ogłosiliśmy premierę naszej najnowszej książki z bajkami pt. „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, która wprowadza czytelnika do magicznego świata bajek ludowych. Przepiękne teksty, które opracowała Justyna Bednarek pokazują, jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi. Za ich pośrednictwem można poznać wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, litewskiego, tatarskiego, białoruskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców.
W kwietniu zaprezentowaliśmy polskie stroje ludowe i ich piękno w grze planszowej „Tajemnice Ludowego Kufra”. Celem gry jest prawidłowe ułożenie postaci poprzez dopasowanie ich strojów. Na ilustracjach znajdują się wizerunki dziewcząt i chłopców, dumnie noszący prawdziwe skarby dziewięciu wybranych regionów czyli stroje biłgorajski, biskupiański, cieszyński, krakowski zachodni, kujawski, kurpiowski z Puszczy Zielonej, łowicki, podhalański oraz wilanowski z Urzecza. To prawdziwa podróż dookoła Polski!
To jednak nie wszystkie publikacje dla dzieci, które znajdują się w ofercie Instytutu!
Na uwagę zasługują …
Gra pamięciowa „Tradycyjne zabawki”, dzięki której dowiecie się czym bawili się nasi dziadkowie i nasze babcie. Razem z nami poznajcie tajemniczy i wielobarwny świat zabawek ludowych. Nasza gra pozwoli nie tylko na miłe spędzenie czasu, ale również, dzięki dołączonej do niej książeczki z opisami, dostarczy wielu cennych informacji na temat różnorodnej i pięknej sztuki ludowej polskiej wsi.
Książka „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, która zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, „godek” oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzają młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Wielkim atutem wydawnictwa są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska.
Puzzle „”Sianokosy”, dzięki którym można zobaczyć, jak wyglądała ta czynność na dawnej wsi.
Każda z publikacji NIKiDW pokazuje piękno polskiej tradycji, z jej niezwykłymi ludowymi zwyczajami i obrzędami. Oferta jest skierowana zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wydawniczą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi dostępną na stronie: https://nikidw.edu.pl/sklep/
Zapraszamy do zakupów!